A közétkeztetési szolgáltatásra és annak népegészségügyi hatóság által történő hatósági ellenőrzésére vonatkozó szabályokat a közétkeztetésre vonatkozó táplálkozás-egészségügyi előírásokról szóló 37/2014. (IV. 30.) EMMI rendelet tartalmazza.
A Rendelet részletesen szabályozza:
- Az étrendtervezés szabályait (változatos, állati eredetű fehérjeforrás biztosítása, jelölési kötelezettség)
- Naponta biztosítandó élelmiszerek, élelmiszercsoportokat (zöldség-gyümölcs, teljes kiőrlésű gabona alapú élelmiszerek, tej)
- Felhasználási előírásokat, korlátozásokat és tilalmakat egyes élelmiszerek és ételek vonatkozásában (tej mennyiség, zsiradék mennyiség, cukor mennyiség, só mennyiség, tiltott alapanyagok)
- Nyersanyag-kiszabati ív vezetési kötelezettséget (egy napra vonatkozóan az étkezést igénybe vevők életkora és száma alapján meghatározott adagszámban elkészítendő ételek és italok előállításához szükséges nyersanyagok tételes, mennyiségi felsorolása)
- Az ellátás során biztosítandó étkezésekkel kapcsolatos követelményeket (energiaszükséglet, receptura készítés, adagolási útmutató)
- Tájékoztatási kötelezettséget (étlapkészítés, étlapon szükséges jelölések)
- Diétás étkeztetést (diétás ételek biztosításának kötelezettsége, táplálékallergia és intolerancia eseteinek felsorolása, tárgyi feltételek)
- Személyi feltételeket (élelmezésvezető, dietetikus, képzések)
- Hatósági ellenőrzést (járási hivatal népegészségügyi osztálya)
2022. évben a közétkeztetés tárgyú közbeszerzések tekintetében alkalmazandó eljárások sajátos szabályairól szóló 676/2020. (XII. 28.) Korm. rendelet alapján megkezdődött a közétkeztetési konyhák egységes szempontrendszer alapján történő táplálkozás-egészségügyi minősítése, mely a népegészségügyi hatósági ellenőrzés szerves részét képezi. A nyilvános és összehasonlítható minősítési eredmény elősegíti a közétkeztetés színvonalának javulását, ezáltal még egészségesebb, változatosabb menüsorok kerülhetnek a jövő nemzedék asztalára, kedvező irányba formálható étkezési kultúrájuk, hiszen az egészség megőrzésének, a betegségek megelőzésnek egyik legfontosabb eleme a helyes táplálkozás.
A közétkeztetési rendeletben foglaltak betartásának hatósági ellenőrzését, valamint a táplálkozás-egészségügyi minősítést a népegészségügyi feladatkörében eljáró járási hivatalok folyamatosan és rendszeresen végzik.
A táplálkozás-egészségügyi minősítések során a népegészségügyi hatóság a helyszíni ellenőrzések mellett minden esetben tápanyagszámításokat is végez, melynek során vizsgálatra kerül a szolgáltatott ételek, ételsorok fehérje, szénhidrát, zsír tartalma, valamint az étkezések energiatartalma, a naponta biztosított só mennyisége és a tejből, valamint a tejtermékekből származó kalcium mennyisége is.
A közétkeztetés táplálkozásegészségügyi minőségével kapcsolatos észrevétel esetén a népegészségügyi feladatkörében eljáró járási hivatalokhoz lehet fordulni, melyek elérhetősége megtalálható a www.kormanyhivatal.hu weboldalon.
Minősítésen átesett közétkeztetést végző főzőkonyhák adatai (a linkre kattintva letölthető pdf formátumban)