A főosztály látja el Magyarországon a REACH-, a CLP-rendeletekkel kapcsolatos kompetens hatósági feladatokat, valamint a PIC-rendelet alapján az ipari vegyi anyagokra vonatkozó nemzeti kijelölt hatósági feladatokat. Koordinálja a rendeletek hazai végrehajtását, részt vesz a szakmai bizottságok munkájában és az uniós döntéshozatali eljárásokban, valamint az Európai Unió és az Európai Vegyianyag-ügynökség (ECHA) kémiai biztonsághoz kötődő stratégiáinak és céljainak kialakításában. Ezen felül a kémiai biztonsági vonatkozású nemzetközi egyezményekkel kapcsolatban magyar szakmai álláspontot alakít ki.
Szakértői feladatok keretében ellátja a REACH- és CLP-rendeletekhez kapcsolódó szakértői tevékenységeket, ami magában foglalja a REACH szerinti anyagértékelést, a CLP szerinti harmonizált osztályozására és címkézésére irányuló javaslatok elkészítését, szakértői bizottságokban való részvételt, a Vegyianyag Stratégia keretében az „egy anyag, egy értékelés” megközelítés kidolgozását.
A PIC-rendeletben kijelölt hatósági feladatokkal kapcsolatos munkája során koordinálja és szakmai szempontból ellenőrzi a tiltott vagy szigorúan korlátozott vegyi anyagok kiviteli bejelentéseit; továbbá ellátja a higanyrendeletben meghatározott hatósági feladatokat.
Humán toxikológiai kockázatértékelést végez a vegyi anyagok, keverékek vagy egyes árucikkek tekintetében. Szakhatósági állásfoglalást ad a hagyományos és az elektronikus dohánytermékekben alkalmazandó adalékanyagokról.
Fogadja a biocid termékek bejelentéseit, és szükség szerint eljár azok kapcsán. Megkeresés alapján kémiai biztonsági szempontból véleményezi a településrendezési, fejlesztési terveket. Elvégzi a biocid termékek (pl. fertőtlenítőszerek, irtószerek, riasztó- és csalogatószerek) uniós és nemzeti engedélyezését, szükség szerint módosítja az engedélyezés feltételeit, vagy indokolt esetben visszavonja a korábbi engedélyeket. Kezeli a biocid termékek uniós nyilvántartásában (R4BP) szereplő adatbázist. Magyarország képviseletében részt vesz az Európai Bizottság döntéshozatali folyamataiban, kialakítja a magyar szakmai álláspontokat, valamint részt vesz a biocid kompetens hatósági és egyéb uniós szakértői bizottsági üléseken.
Tájékoztató szolgálatot (Helpdesk) működtet, amely információt ad a rendeletekről és az egyéb kapcsolódó szabályozásokról az ipar, a lakosság és az ellenőrző hatóságok számára. Működteti az Egészségügyi Toxikológiai Tájékoztató Szolgálatot (ETTSZ) is, melynek fő feladata a mérgezéssel kapcsolatos sürgősségi telefonos információszolgáltatás. A 0-24 órában díjmentesen hívható +36 80 201 199 telefonszámon a mérgezést okozó veszélyes anyagok által kiváltott tünetekről, egészségkárosító hatásukról, elsősegélyről és kezelésről ad tájékoztatást a lakosság és a mérgezettet ellátó egészségügyi személyzet részére. Az ETTSZ az egészségügyi szolgáltatók kötelező bejelentései alapján gyűjti az ország területén elforduló humán mérgezési esetek adatait, és ezekből évente jelentést készít. Emellett ellátja a Kozmetikai Toxikológiai Központ működtetésével kapcsolatos feladatokat is.
Feladatai közé tartozik a kizárólag ipari felhasználásra szánt veszélyes keverékek bejelentéseinek és változásbejelentéseinek nemzeti rendszerben (OSZIR-KBIR) történő fogadása és feldolgozása, valamint a veszélyes keverékek terméknyilvántartásának vezetése.
Koordinálja a szakterületébe tartozó, szakmai irányítással összefüggő feladatokat, hivatalvizsgálat keretében átfogó- és célellenőrzéseket végez, továbbképzéseket szervez. Lakossági bejelentés, panasz vagy más úton a főosztály tudomására jutott potenciális jogsértés esetén kivizsgálást kezdeményez az illetékes ellenőrző hatóság(ok) felé.