REACH

 

Újabb anyagok korlátozása a REACH rendeletben

Az 1907/2006/EK (REACH) rendelet korlátozásokat tartalmazó, XVII. mellékletét módosító jogszabályok kerültek kihirdetésre a közelmúltban.

- A december 13-ai (EU) 2021/2204 rendelet a XVII. melléklet függelékeit módosítja: a melléklet 28., 29. és 30. bejegyzése ugyanis megtiltja a rákkeltő, mutagén és reprodukciót károsító (CMR) anyagként besorolt és az említett függelékekben felsorolt anyagok, valamint az ilyen anyagokat meghatározott koncentráció felett tartalmazó keverékek lakossági ellátás céljából történő forgalomba hozatalát és felhasználását. A függelékek frissítése ennek megfelelően azért vált szükségessé, mivel legutóbbi módosításuk még nem tükrözte az érintett anyagoknak az 1272/2008/EK (CLP) rendelet szerinti CMR anyagokként történt besorolását, így most egészültek ki ezekkel az – (EU) 2020/1182 és az (EU) 2021/849 rendeletekben (ún. 15. és 17. ATP-kben) felsorolt – CMR anyagokkal.

Fentiek alapján, a REACH rendelet XVII. mellékletének 2. függeléke (Rákkeltő anyagok: 1B. kategória) tíz anyaggal, 4. függeléke (Csírasejt-mutagén anyagok: 1B. kategória) két anyaggal, valamint 6. függeléke (Reprodukciót károsító anyagok: 1B. kategória) tizenhét anyaggal bővült. Az ezt kihirdető (EU) 2021/2204 rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való megjelenését követő huszadik napon lép hatályba, alkalmazni azonban – az említett 15-ös és 17-es ATP-k alkalmazási határidőivel összhangban – anyagcsoportonként eltérő dátumoktól kell: húsz anyag esetében 2022. március 1-jétől, kilenc anyag esetében azonban csak 2022. december 17-től.

- Az (EU) 2021/2030 rendelet az N,N-dimetil-formamid (DMF) – egy, az EU-ban számos ipari területen felhasznált aprótikus oldószer – használatának korlátozását emeli be a REACH XVII. mellékletének korlátozásai közé. E korlátozást 2023. december 12-től kell alkalmazni, de egyes felhasználások (például textiltermékek és papíranyagok poliuretán-bevonatolási eljárásai során oldószerként történő felhasználás) tekintetében 1-2 éves átmeneti időszakokat is biztosít.

A DMF-szint csökkentésével megvalósíthatóvá válik az érintett munkahelyeken dolgozó mintegy 1300–2500 EU-s munkavállaló megfelelő védelme az anyag – például a májra és a fejlődésre, valamint a reprodukcióra gyakorolt – káros egészségügyi hatásaitól.

 


Bejelentés

 

Új funkciókkal bővült a méregközponti bejelentés

2021. október 25-én megjelent a méregközponti bejelentéshez tartozó PCN dosszié-formátum legújabb, 4. verziója, amely már elérhető az Európai Vegyianyag-ügynökség (ECHA) bejelentési portálján.

A frissített formátum több újdonságot is tartalmaz:

Az első két újítást a következőkben részletezzük:

Forgalmazás megszüntetése

Abban az esetben, ha a termék forgalmazása megszüntetésre kerül egy adott országban, lehetőség van ezt dossziéfrissítés keretében bejelenteni. Ennek során a dosszié fejlécében a submission is an update mező kiválasztása után az indoklási lehetőségeket tartalmazó legördülő menüben ki kell választani a cease product from market opciót, illetve a szabad beviteli mezőben további információval kell szolgálni a frissítés okáról (pl. hogy mely tagállamot vagy mely terméket érinti a változás). Ezen felül a változtatást a termékinformációknál is jelezni kell. A dossziéfrissítést minden, az eredeti bejelentésben szereplő tagállam megkapja, és az információk továbbra is rendelkezésre fognak állni a méregközpontok számára.

Csoportos bejelentés

Egy bejelentésen belül több keverékre vonatkozó információt is be lehet nyújtani, ha teljesülnek a következő feltételek:

Az azonos összetétel alól kivételt képeznek az olyan, illatszereket tartalmazó keverékek, amelyeknél az illatszerek együttes koncentrációja nem éri el az 5%-ot.

A dosszié elkészítése során több keverék-összetételt meg lehet adni, és mindegyikhez hozzá lehet rendelni különféle információkat (osztályozás, toxikológiai információk, termékinformációk, pH), akár minden összetételhez külön-külön vagy csoportokba rendezve (ld. az alábbi szemléltető ábrát).

kep03

(Forrás: ECHA)

A következő fejlesztés 2021 végére várható, amely többek között tartalmazni fogja a bejelentés érvénytelenítésének lehetőségét. Az erre való igény több esetben is felmerülhet: például a bejelentő pontosítani akarja bejelentését, azonban a validációs szabályok ezt nem teszik lehetővé, esetleg a teljes bejelentést tévedésből tették. Az érvénytelenítés nem jár együtt új dosszié benyújtásával, vagyis nem számít aktualizálásnak, hanem a dosszié benyújtását igazoló jelentésnél (submission report) lesz lehetőség egy adott bejelentés érvénytelenítéséhez szükséges kérés megküldésére. Fontos megjegyezni, hogy csak a legutolsó benyújtás érvénytelenítésére van lehetőség, tehát ha valamilyen oknál fogva történt aktualizálás, akkor a teljes dossziét nem, csak az utolsó verziót lehet érvényteleníteni. A forgalmazás megszüntetéséhez hasonlóan a bejelentés és a hozzá tartozó információ nem tűnik el a méregközponti adatbázisból, csupán jelzés érkezik az érvénytelenítésről a kijelölt szervek számára.

A bejelentési portálon 2021. október 27-től vált elérhetővé a frissített segédlet, az új validációs szabályok és a PCN dosszié-formátumhoz tartozó dokumentáció, az ’Eszközök’ menüpont alatt, valamint az ECHA részéről november 24-én webkonferencia keretében kerültek bemutatásra az új funkciók, ezzel is segítséget nyújtva a bejelentők számára. Utóbbi anyaga a következő linkre kattintva érhető el: https://echa.europa.eu/hu/-/webnar-pcn-20211124

 


CLP

 

Véleményezési lehetőségek a CLP és a REACH rendelet felülvizsgálata kapcsán

Az Európai Bizottság 2020. október 14-én elfogadta a vegyi anyagokra vonatkozó fenntarthatósági stratégiáját. A stratégia az EU szennyezőanyag-mentességi célkitűzésének részét képezi és célja, hogy a biztonságosabb és fenntarthatóbb vegyi anyagok használatának előmozdítása révén jobban védje az emberi egészséget és a környezetet a káros vegyi anyagoktól, az innováció fellendítése mellett. A fenntarthatósági stratégia keretében került bejelentésre a REACH és a CLP rendeletek felülvizsgálata is, melyek kapcsán a bevezető hatásvizsgálatok véleményezése idén nyáron zárult le.

A CLP rendelet kapcsán, az idén augusztustól indult nyilvános konzultáció november 15-ével zárult le, feldolgozása folyamatban van. Az érdekelt felekkel való konzultáció jelenleg a CARACAL-okon: a REACH és CLP Kompetens Hatóságok ülésein és alcsoportjaiban zajlik, valamint a Bizottság honlapjának dedikált felületein, ahol:

- az egyszerűsített címkézési előírások és a címkék digitalizálásának témakörét 2022. február 16-ig lehet véleményezni, és

- a VI. mellékletben felsorolt harmonizált osztályozású anyagokhoz rendelhető új megjegyzések kapcsán előreláthatóan 2022 első negyedévében kezdődik meg a konzultáció.

A REACH rendelet esetében, a nyilvános konzultáció a jövő év első negyedévében indul, célzott észrevételek benyújtására ugyanakkor külön lehetőségeket is biztosítanak majd.

Mindezen túlmenően, a Bizottság külön weboldalt készít az egyes lépések, események és határidők nyomon követésére, amelynek elindításáról hírlevelünkben is be fogunk számolni.

 

További információk

https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/12959-Vegyi-anyagokra-vonatkozo-jogi-szabalyozas-a-REACH-rendelet-felulvizsgalata-a-mergezo-anyagoktol-mentes-kornyezet-kialakitasa-erdekeben_hu

https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/12975-A-vegyi-anyagok-veszelyessegi-osztalyozasara-cimkezesere-es-csomagolasara-vonatkozo-unios-kovetelmenyek-felulvizsgalata_hu

 


PIC

 

Felhívás a 2022-re vonatkozó kiviteli bejelentések mielőbbi megtételére

Minden uniós exportőrnek bejelentést kell tennie az e célra létrehozott ePIC rendszerben, ha a 649/2012/EU (PIC) rendelet I. mellékletében felsorolt vegyi anyagot vagy ilyen anyagot tartalmazó keveréket, árucikket kíván az Unión kívülre exportálni. Az exportőröknek bejelentésüket legalább 35 nappal az első kivitelt megelőzően kell megtenniük.

Az exportáló vállalatoknak érdemes minél hamarabb benyújtaniuk a 2022. évre vonatkozó kiviteli bejelentéseiket, elkerülve ilyen módon, hogy a december végi - január eleji csúcsidőszakban várható hosszabb feldolgozási idő kedvezőtlenül befolyásolja a kivitelek tervezett időpontját. Az elmúlt évekhez hasonlóan különösen azokban az esetekben indokolt a lehető legkorábbi benyújtás, amikor a kiviteli bejelentés mellett az importáló ország kifejezett hozzájárulása is szükséges a kivitelhez. Ezeknél a – PIC rendelet I. mellékletének 2. és 3. részében előforduló – anyagoknál akár már 60 nappal a tervezett kivitel előtt célszerű benyújtani a bejelentést, hogy szükség esetén a vonatkozó mentesség kérésével biztosított lehessen a majdani kivitel.


kep01.jpg


Kapcsolat

Cím: 1097 Budapest, Albert Flórián út 2-6.
Telefon: 06-1-476-1195
E-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Honlap: https://www.nnk.gov.hu/index.php/kemiai-biztonsagi-es-kompetens-hatosagi-fo/kbkhf-kezdolapja