Általános hírek

 

Módosult a kémiai biztonságról szóló 2000. évi XXV. törvény

A 2021. június 28-án kihirdetett egyes vagyongazdálkodási kérdésekről, illetve egyes törvényeknek a jogrendszer koherenciájának erősítése érdekében történő módosításáról szóló 2021. évi CI. törvény 26. alcíme jelentősen módosította a kémiai biztonságról szóló 2000. évi XXV. törvényt (a továbbiakban: Kbtv.). A Kbtv.-t érintő módosítások 2021. június 29-én léptek hatályba.

A legfontosabb változások bemutatása:

 

Definíciók, hatály

A módosítás keretében felülvizsgálatra kerültek a Kbtv. által meghatározott és alkalmazott definíciók a vonatkozó uniós rendeletekkel (a vegyi anyagok regisztrálásáról, értékeléséről, engedélyezéséről és korlátozásáról szóló 1907/2006/EK európai parlamenti és tanácsi rendelettel (a továbbiakban: REACH rendelet) és a veszélyes anyagok és keverékek osztályozásáról, címkézéséről és csomagolásáról szóló 1272/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendelettel (a továbbiakban: CLP rendelet)) történő összhang növelése érdekében. Egyúttal közvetlen definíció szinten került meghatározásra, hogy a CLP rendelet alapján veszélyesként osztályozott anyag és keverék minősül veszélyes anyagnak és veszélyes keveréknek a Kbtv. szempontjából.

Definíció keretén belül került rögzítésre továbbá, hogy a Kbtv. előírásainak alkalmazása szempontjából, így a Magyarországon történő forgalomba hozatal vonatkozásában, a biztonsági adatlapnak magyar nyelvűnek kell lennie a REACH rendelet 34. cikk (5) bekezdésével összhangban.

A CLP rendelet 45. cikke alapján a méregközpontba történő bejelentéseket a CLP rendelet hatálya alá tartozó termékek esetén kell megtenni, ezért a Kbtv. méregközpontba történő bejelentésre vonatkozó rendelkezéseit – az egyértelműség kedvéért – azon termékekre (pl. növényvédő szerek) is ki kellett terjeszteni, amelyek korábban egyáltalán nem tartoztak a Kbtv. hatálya alá.

 

Veszélyes anyag és veszélyes keverék magyarországi bejelentése

A legalább évi 1 tonna mennyiségben gyártott vagy importált anyagokról a REACH rendelet szerinti regisztráció keretében rendelkezésre állnak információk, továbbá az Egészségügyi Toxikológiai Tájékoztató Szolgálatnál egyéb források is rendelkezésre állnak az akut mérgezéskor vagy annak várható kialakulása esetén, a mérgezést okozó anyag veszélyességére, a várható tünetekre és teendőkre vonatkozó információkról. Ezért, a méregközponti bejelentésre történő fokozatos átállásnak megfelelően, továbbá a vállalatok adminisztratív terheinek csökkentése érdekében, megszűnt a veszélyes anyagok magyarországi bejelentésének kötelezettsége.

A veszélyes keverékek magyarországi bejelentése a méregközpontba történő bejelentés lépcsőzetes bevezetésére tekintettel 2024. december 31-ig fennmarad. Ugyanakkor, a Kbtv. 8/A § (3) bekezdése értelmében, az alkalmazási időpontot megelőzően is benyújtható a méregközpontba történő bejelentés, amelynek megtételével a Kbtv. szerinti veszélyes keverék bejelentés is teljesítettnek tekintendő.

Az átmeneti időszak alkalmazása tekintetében kiemelendő, hogy méregközpontba történő bejelentést az egészségre gyakorolt vagy fizikai hatásai alapján veszélyesként osztályozott keverékre minden forgalomba hozó importőrnek és továbbfelhasználónak meg kell tennie. Így a derogációval csak az a konkrét vállalat élhet, aki ténylegesen megtette a veszélyes keverék bejelentést, amely legkésőbb 2025. január 1-ig vagy – a 2025. előtti időszakban – mindaddig érvényes, amíg nem áll be változás a termék olyan tulajdonságában (pl. összetétel, toxikológia vagy termékazonosító), amely a bejelentés naprakésszé tételét tenné szükségessé a CLP rendelet szerint.

 

Kockázatbecslés

A más jogszabályok által a kockázatbecslésre és a kockázatkezelésre vonatkozó előírásokkal történő átfedésekre tekintettel – így a REACH rendelet szerinti előírások (kémiai biztonsági értékelés készítése, a biztonsági adatlapban (különösen az expozíciós forgatókönyvben) átadott információk alkalmazása, a továbbfelhasználókra vonatkozó kötelezettségek), továbbá a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény 54. §-ban foglalt kockázatelemzési rendelkezések – hatályon kívül helyezték a Kbtv. kockázatbecslés készítésére vonatkozó rendelkezését.

 

Veszélyes anyaggal vagy veszélyes keverékkel végzett tevékenység

A veszélyes anyagok és a veszélyes keverékek tárolására vonatkozó előírás pontosításra került, amely alapján az eredeti csomagolóeszközből tárolás céljából kizárólag megfelelően biztonságos és az azonosítást – most már egyértelműen ideértve a veszélyazonosítást is – szolgáló feliratozással ellátott csomagolóeszközbe lehet áttenni a veszélyes anyagot vagy veszélyes keveréket.

Pontosításra került továbbá, hogy a saját felhasználásra előállított anyagokhoz és keverékekhez nem, csak a forgalomba hozott anyaggal és keverékkel végzett tevékenységhez szükséges biztonsági adatlap, összhangban a REACH rendelet 31. cikkének előírásaival. Emellett, a REACH 31. cikkének (4) bekezdése alapján, a lakossági felhasználásra szánt veszélyes anyagokhoz és veszélyes keverékekhez nem szükséges biztonsági adatlap átadása, ha a biztonságos, az emberi egészség és a környezet védelmét lehetővé tevő információk rendelkezésre állnak. Ennek megfelelően, a foglalkozásszerű tevékenység is megkezdhető az ilyen termékekkel, biztonsági adatlap nélkül is. A továbbfelhasználó vagy a forgalmazó kérése esetén azonban biztosítani kell számára a biztonsági adatlapot.

A veszélyes anyaggal vagy veszélyes keverékkel végzett tevékenység bejelentésével kapcsolatban fontos változás, hogy a nyilvántartás aktualizálása érdekében a bejelentést akkor is meg kell tenni, ha a tevékenységet a vállalat a Kbtv. hatályba lépésekor érvényes tevékenységi engedély vagy országos forgalmazási engedély alapján végzi, de az engedélyben szereplő eredeti adatok megváltoztak.

A Kbtv. egyértelműen előírja, hogy a veszélyes anyaggal vagy veszélyes keverékkel végzett tevékenység bejelentését meg kell ismételni a bejelentett adatok változása vagy a tevékenység megszűnése esetén.

 


 

REACH

 

A REACH rendelet szerinti regisztráció információs követelményeinek módosítása

Az Európai Bizottság felülvizsgált bizonyos, a vegyi anyagok REACH rendelet szerinti regisztrálására vonatkozó információs követelményeket, tisztázva a regisztráció során benyújtandó – a REACH megfelelő mellékleteiben meghatározott – információkat, valamint átláthatóbbá és kiszámíthatóbbá téve az Európai Vegyianyag-ügynökség (ECHA) értékelési gyakorlatát. A módosítások 2022. január 8-tól alkalmazandóak, az érintett vállalatoknak ugyanakkor már most érdemes elkezdeniük a felkészülést, mivel a módosított rendelkezések a már benyújtott regisztrációs dossziék szükséges aktualizálását is szükségessé tehetik.

A változások a következőket érintik:

- a fémek és a gyengén oldódó fémvegyületek felületi feszültségére és vízoldhatóságára vonatkozó követelmények;

- a szemirritáció in vitro vizsgálatának és a bőr- vagy szemirritáció in vivo vizsgálatának követelményei;

- 28 napos és 90 napos ismételt adagolású toxikológiai vizsgálatokra és a lehetséges eltérésekre (adaptation) vonatkozó követelmények;

- a reprodukciós toxicitási vizsgálatokra vonatkozó lehetséges eltérések szabályai;

- az eltérések általános szabályai, az alábbiak alapján:

- az anyag környezeti sorsával és viselkedésével kapcsolatos vizsgálatokra vonatkozó lehetséges eltérések új szabályai, alacsony oktanol-víz megoszlási hányados alapján;

- a disszociációs állandóra és a viszkozitásra vonatkozó lehetséges eltérések új szabályai; és

- további követelmények az emberi egészségre és a környezetre vonatkozó vizsgálatokhoz, amelyeket megfelelően nagy dózisszinteken kell elvégezni.

Az ECHA frissíti útmutató anyagait is, és ez év végéig további tanácsokat tesz közzé a regisztrálók számára.

A REACH VII-XI. mellékleteit módosító bizottsági rendelet itt érhető el.

Forrás: ECHA

 

Újabb REACH szerinti korlátozások

Az Európai Bizottság a közelmúltban módosította az 1907/2006/EK (REACH) rendelet – korlátozásokat tartalmazó – XVII. mellékletének alábbi korlátozásait:

Bővebben a sportpályákon használt gumigranulátumokról és talajburkolatokról (ECHA oldal)

Bővebben a PFAS-vegyületekről (ECHA oldal)

Forrás: ECHA

 

Nyolc újabb anyaggal frissült a Jelöltlista

A különös aggodalomra okot adó anyagokat tartalmazó, úgynevezett Jelöltlista (Candidate list) immáron 219 bejegyzést tartalmaz, amelyek közül néhány a vegyi anyagok csoportjait öleli fel, így az érintett vegyi anyagok teljes száma ennél is magasabb.

A Jelöltlistára legutóbb felkerült anyagok a következők:

- 2- (4-terc-butil-benzil)-propionaldehid és egyes sztereoizomerjei

- Ortobórsav, nátriumsó

- 2,2-bisz(bróm-metil)-propán-1,3-diol (BMP); 2,2-dimetil-propán-1-ol, tribróm-származék/3-bróm-2,2-bisz(bróm-metil)-1-propanol (TBNPA); 2,3-dibróm-1-propanol (2,3-DBPA)

- Glutaral

- Közepes lánchosszú klórozott paraffinok (MCCP) (legalább 80% lineáris klór-alkánt tartalmaznak, ahol a szénlánc hossza C14 és C17 között van)

- Fenol, alkilezési termékek (főleg para-helyzetben) C12-ben gazdag elágazó láncú alkil-láncokkal az oligomerizáció során, amely magában foglalja az egyes izomereket és/vagy ezek kombinációit (PDDP)

- 1,4-dioxán

- 4,4'-(1-metil-propilidén)-biszfenol

Az újonnan hozzáadott anyagok egy részét olyan fogyasztási cikkekben használják fel, mint a kozmetikumok, illatosított árucikkek, gumik és textíliák, míg másokat oldószerként, égésgátlóként vagy műanyag termékek gyártására használnak. A legtöbb anyag Jelöltlistára való felvételére azért került sor, mert károsak a reprodukcióra vagy az endokrin rendszerre, rákkeltőek vagy légzőszervi érzékenységet okoznak.

Az érintett vállalatoknak biztosítaniuk kell minden, a Jelöltlistán szereplő anyag biztonságos felhasználását: minden olyan árucikk esetében, amely 0,1 tömegszázaléknál nagyobb koncentrációban tartalmaz a Jelöltlistán szereplő anyagot, az árucikk szállítójának az átvevő felet az árucikk biztonságos felhasználását lehetővé tévő elegendő információval kell ellátnia. A jelöltlistás anyagot tartalmazó árucikkek importőreinek és előállítóinak emellett hat hónap áll rendelkezésükre az adott anyag Jelöltlistára való felvételének időpontjától számítva (ez a fenti anyagok esetében 2021. július 8.) arra, hogy bejelentést tegyenek az Európai Vegyianyag-ügynökség felé, ha az adott anyag előállítónként vagy importőrönként összesen évi egy tonnát meghaladó mennyiségben és 0,1 tömegszázaléknál nagyobb koncentrációban van jelen az adott árucikkükben.

További információk

A különös aggodalomra okot adó anyagok (SVHC-k) engedélyezésének jelöltlistája (Candidate list)

Az anyagok Jelöltlistára való felvételéből eredő kötelezettségek összefoglalása

Forrás: ECHA

 


 

CLP

 

Az Európai Bizottság konzultációja a CLP rendelet felülvizsgálatáról

Az Európai Bizottság 2020. október 14-én elfogadta a vegyi anyagokra vonatkozó fenntarthatósági stratégiáját. A stratégia az EU szennyezőanyag-mentességi célkitűzésének részét képezi és célja, hogy a biztonságosabb és fenntarthatóbb vegyi anyagok használatának előmozdítása révén jobban védje az emberi egészséget és a környezetet a káros vegyi anyagoktól, az innováció fellendítése mellett.

A fenntarthatósági stratégia keretében került bejelentésre a vegyi anyagok osztályozásáról, címkézéséről és csomagolásáról szóló CLP rendelet felülvizsgálata, amelynek révén biztonságosabbá kívánják tenni a vegyi anyagok használatát az EU-ban, valamint egyszerűsíteni a CLP rendelet hatályban lévő szabályait. Ennek megvalósításához az Európai Bizottság konzultációt indított az érdekelt felek és a lakosság véleményének megismerésére.

A véleményezési határidő 2021. november 15.

A konzultáció magyar nyelvű weboldala itt érhető el

Forrás: ECHA, Európai Bizottság

 


 

Kapcsolat

Cím: 1097 Budapest, Albert Flórián út 2-6.
Telefon: 06-1-476-1195
E-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Honlap: https://www.nnk.gov.hu/index.php/kemiai-biztonsagi-es-kompetens-hatosagi-fo/kbkhf-kezdolapja