Nyilvános konzultációk

 

CLP

rendelet

Harmonizált osztályozás és címkézés (CLH)

A megadott linkre kattintva megnyíló oldal táblázatának utolsó oszlopában látható ’Details’, majd a ’Give Comments’ feliratra kattintva tehető észrevétel.

 

1 javaslat

Határidő: 2025. február 7.

 

4 javaslat

Határidő: 2025. február 14.

 

 


REACH

 

Újabb anyag a Jelöltlistán

A Különös aggodalomra okot adó anyagok jelöltlistája (röviden Jelöltlista vagy SVHC anyagok listája) olyan anyagokat tartalmaz, amelyek károsak az emberi egészségre vagy a környezetre. Az érintett cégek felelősek e vegyi anyagok kockázatainak kezeléséért, valamint azért, hogy tájékoztassák a vásárlókat és a fogyasztókat ezeknek az anyagoknak a biztonságos felhasználásáról.

A Jelöltlistára november 7-én felkerült trifenilfoszfát az endokrin rendszert károsító tulajdonságokkal rendelkezik, és égésgátlóként, valamint lágyítószerként használják.

Anyag neve

EC szám

CAS szám

Felvétel oka

Felhasználási példák

Triphenyl Phosphate

204-112-2

115-86-6

Az endokrin rendszert károsító tulajdonságú anyag (57. cikk f) pontja alapján)

Égésgátlóként és lágyítóként használják polimer termékekben, ragasztókban és tömítőanyagokban.

A Jelöltlistán jelenleg 242 tétel szerepel – néhányan ezek közül anyagcsoportok, így az érintett anyagok teljes száma ennél is magasabb. Ezek a jövőben bekerülnek majd az 1907/2006/EK (REACH) rendelet engedélyköteles anyagokat tartalmazó, XIV. mellékletébe, amelyet követően a cégek már nem használhatják fel azokat, kivéve, ha engedélyt kérnek, és az Európai Bizottság engedélyezi további felhasználásukat.

A Jelöltlistára való felvétel következményei

A REACH kötelezettségeket ír elő azoknak a vállalatoknak, amelyeknek anyagai szerepelnek a Jelöltlistán. Ezek közül kiemelendő, hogy ha egy árucikk 0,1 tömegszázalékos koncentráció felett tartalmaz a Jelöltlistán szereplő anyagot, a szállítónak tájékoztatnia kell vásárlóit és fogyasztóit a biztonságos felhasználásról, valamint az önmagukban vagy keverékekben lévő, Jelöltlistán szereplő anyagok uniós (és EGT-beli) beszállítóinak frissíteniük kell az átadott biztonsági adatlapot.

 

További információk:

 

Különös aggodalomra okot adó anyagok jelöltlistája

 

Az SVHC anyagok Jelöltlistára történő felvételéből eredő kötelezettségek összefoglalása

 

Engedélyköteles anyagok listája

 

Forrás: ECHA

 

 


CLP

 

Megjelent a CLP rendelet átfogó módosítását tartalmazó jogszabály

2024. november 20-án az Európai Unió Hivatalos Lapjában kihirdetésre került az anyagok és keverékek osztályozásáról, címkézéséről és csomagolásáról szóló 1272/2008/EK rendelet (CLP rendelet) módosításáról szóló (EU) 2024/2865 európai parlamenti és tanácsi rendelet (Rendelet).

Az Európai Unió vegyi anyagokra vonatkozó fenntarthatósági stratégiájának egyik fontos elemét jelentette a CLP rendelet felülvizsgálata. A 2008-ban kihirdetett CLP rendelet nem terjedt ki olyan, magas kockázatot jelentő veszélyességi osztályokra, mint például az endokrin károsító hatások vagy egyes anyagok hosszan tartó környezeti hatásai, továbbá nem igazodott megfelelő mértékben a körforgásos gazdaság keretében történő értékesítés új trendjeihez, például az online kereskedelemhez vagy az ömlesztett termékek utántöltő állomásokon történő értékesítéséhez.

Az endokrin diszruptor hatásokat illetve a tartós, kumulatív környezeti hatásokat magukban foglaló új veszélyességi osztályok – endokrin rendszert károsító hatások (ED humán és környezeti), perzisztens, bioakkumulatív és mérgező/nagyon perzisztens és nagyon bioakkumulatív (PBT/vPvB), illetve perzisztens, mobil és mérgező/nagyon perzisztens és nagyon mobil (PMT/vPvM) – már korábban bevezetésre kerültek az (EU) 2023/707 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendeletben.

A jelenlegi módosítás a CLP rendelet átfogó felülvizsgálatának második eleme, mely előmozdítja a vegyipari termékek körforgásos jellegét, egyértelműbbé és könnyebben érthetővé teszi a címkéket, ugyanakkor továbbra is magas szintű védelmet biztosít a vegyi anyagok jelentette veszélyekkel szemben. A mostani módosítás kiterjed az osztályozás és címkézés minden szegmensére, így magában foglalja többek között a harmonizált osztályozásra vonatkozó előírások pontosítását, az egynél több összetevőt tartalmazó anyagok osztályozására vonatkozó szabályok tisztázását, új címkézési előírások – mint például a minimális betűméretre vonatkozó követelmény vagy az önkéntes digitális címkézés – bevezetését, illetve új szabályokat vezet be az online kereskedelem illetve veszélyes anyagok és keverékek utántöltő állomásokon történő értékesítése tekintetében. Ezen túlmenően a méregközponti bejelentésre vonatkozó új előírások rendezik a forgalmazók vonatkozó kötelezettségeivel kapcsolatos kérdéseket is.

Az osztályozási eljárással kapcsolatban a következők kerültek előírásra:

  1. az információk csírasejt-mutagén, rákkeltő vagy reprodukciót károsító tulajdonságokat, vagy az emberi egészséget vagy a környezetet veszélyeztető endokrin zavart mutatnak;
  2. az információk perzisztens, mobilis és bioakkumulációs tulajdonságokat, vagy a lebomlási tulajdonság hiányát mutatják;
  3. az információk alátámasztják az anyag összetevőiről rendelkezésre álló releváns információkon alapuló következtetéseket.

 

A címkézésre és a csomagolásra vonatkozó új szabályok:

 

- Új címkeformázási szabályok kerültek bevezetésre a betűméretre, a betűközökre és a címkén alkalmazható színekre (betű, háttér) vonatkozóan (31. cikk, I. melléklet):

 

a) Minimális betűméretek (betűtípus x magasság milliméterben) a csomag űrtartalmától függően (I. melléklet 1.2.1.4.):

A 10 ml-t meg nem haladó belső csomagolások esetén a betűméret kisebb is lehet a fent jelzettnél, amennyiben a címke jól olvasható marad és feltéve, hogy a külső csomagolás megfelel a CLP 17. cikkében foglalt követelményeknek.

 

b) Ezen túlmenően a címkének meg kell felelnie az alábbi előírásoknak is:

 

- Változtak a kihajtható címke alkalmazására vonatkozó előírások is. A CLP rendelet eredetileg csak akkor engedélyezte a kihajtható címkék használatát, ha a címkék rögzítésére vonatkozó általános szabályokat a csomagolás mérete, formája vagy alakja miatt nem lehetett teljesíteni, azonban az új előírások nagyobb rugalmasságot biztosítanak a kihajtható címkék használatára vonatkozóan azáltal, hogy alapértelmezetten alkalmazhatóvá válnak. Ugyanakkor, a kihajtható címkéknek követniük kell bizonyos tartalmi és formai követelményeket az elülső, a belső és a hátsó oldalak vonatkozásában és meg kell felelniük a CLP rendelet I. mellékletében újonnan hozzáadott 1.2.1.6. szakaszban leírtaknak.

  1. Ha az osztályozásban vagy címkézésben olyan változás történik, amely új veszélyességi osztályt vagy súlyosabb besorolást eredményez, vagy új kiegészítő információk jelennek meg a címkén, a szállítónak indokolatlan késedelem nélkül frissítenie kell a címkét, de legkésőbb 6 hónappal azt követően, hogy az új értékelés a rendelkezésére áll.
  2. Az osztályozás vagy a címkézés bármely egyéb módosítása esetén a szállítónak indokolatlan késedelem nélkül frissítenie kell a címkét, de legkésőbb 18 hónappal azt követően, hogy az új értékelés a rendelkezésére áll.
  3. Ha az osztályozásban vagy címkézésben bekövetkezett változás egy ATP hatálya alá tartozó harmonizált osztályozás és címkézés miatt következik be, akkor az ATP-ben meghatározott dátum(ok) szerint kell a címkét aktualizálni.
  4. Ha az anyagok vagy keverékek más jogszabályok (pl. a mosó- és tisztítószerekre vagy biocidokra vonatkozó szabályozás) hatálya alá is tartoznak, akkor a vonatkozó rendeletekben meghatározott határidők alkalmazandók.

 

Digitális címkézés:

 

Reklámra és távértékesítésre vonatkozó előírások:

 

Veszélyes anyagok és keverékek utántöltő állomásokon történő forgalmazására vonatkozó szabályok:

  1. akut toxicitás, bármely kategória;
  2. specifikus célszervi toxicitás – egyszeri expozíció, bármely kategória;
  3. specifikus célszervi toxicitás – ismétlődő expozíció, bármely kategória;
  4. bőrmarás, 1. kategória, bármely alkategória;
  5. súlyos szemkárosodás, 1. kategória;
  6. légzőszervi szenzibilizáció, bármely kategória;
  7. bőrszenzibilizáció, bármely kategória;
  8. aspirációs veszély;
  9. csírasejt-mutagenitás, bármely kategória;
  10. rákkeltő hatás, bármely kategória;
  11. reprodukciós toxicitás, bármely kategória;
  12. tűzveszélyes gázok, bármely kategória;
  13. tűzveszélyes folyadékok, 1. és 2. kategória;
  14. tűzveszélyes szilárd anyagok, bármely kategória;
  15. emberi egészséget veszélyeztető endokrin zavar, bármely kategória;
  16. környezetet veszélyeztető endokrin zavar, bármely kategória;
  17. perzisztens, bioakkumulatív és mérgező;
  18. nagyon perzisztens és nagyon bioakkumulatív;
  19. perzisztens, mobilis és mérgező;

 

Veszélyes keverékek méregközponti bejelentésére vonatkozó előírások módosítása a forgalmazók kötelezettségeire tekintettel:

 

A töltőállomásokon csomagolás nélkül értékesített anyagok és keverékek esetében is új előírások kerültek bevezetésre a CLP rendelet 29. cikk (3) bekezdésében és a II. melléklet 5. részében a címkézés vonatkozásában:

 

Az Európai Unión kívülről, különösen az online értékesítéssel bekerülő veszélyes anyagokkal és keverékkel kapcsolatos jogi helyzet tisztázására a CLP rendelet 4. cikk (11) bekezdésében bevezetésre került az az előírás, miszerint anyag vagy keverék csak akkor hozható forgalomba (beleértve az online piacokon keresztül történő távértékesítést is), ha az Unióban letelepedett, a címkén feltüntetett szállító gazdasági vagy szakmai tevékenység keretében gondoskodik arról, hogy az anyag vagy keverék forgalomba hozatalára úgy kerül sor, hogy az megfelel a CLP rendeletben előírt követelményeknek.

A rendelet az EU Hivatalos Lapjában történő kihirdetését követő 20. napon, azaz 2024. december 10-én lépett hatályba, és a módosítások egy részét (elsősorban a CLP rendeletben részletezett eljárásokra vonatkozó rendelkezések) a hatálybalépés időpontjával egy időben, míg az előírások többségét egy 18, illetve 24 hónapos átmeneti időszakot követően kell alkalmazni.

 

További információk:

 

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2024/2865 rendelete: 

 

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/TXT/?uri=OJ:L_202402865

 

 


Biocidok

 

A biocid termékekkel foglalkozó bizottság 53. ülése

Az ECHA biocid termékekkel foglalkozó bizottsága (Biocidal Products Committee – BPC) megtartotta soron következő, 53. ülését.

Az ülésen a bizottság az alábbiakat fogadta el:

Hatóanyag-terméktípus kombinációk

Hatóanyag neve

Terméktípus

Vélemény

epszilon-metoflutrin

18

jóváhagyás megújítása

2,2-dibróm-2-cianoacetamid (DBNPA)

11

jóváhagyásra javasolt

2-metil-2H-izotiazol-3-on (MIT)

6

jóváhagyásra javasolt

2-metil-2,3-dihidro-1,2-tiazol-3-on-hidroklorid (MIT HCl)

6

jóváhagyásra javasolt

1,3-diacetiloxipropán-2-ilacetátból és hidrogén-peroxidból előállított per ecetsav

2

jóváhagyásra javasolt

epszilon-metoflutrin

19

jóváhagyás megtagadása javasolt

Uniós szintű termékengedélyezés

Hatóanyag neve

Terméktípus

Vélemény

Propán-1-ol/Propán-2-ol

1, 2, 4

uniós engedély megújítása

Propán-2-ol

1

uniós engedély megújítása

Nátrium-hipokloritból felszabaduló aktív klór

2

jelentős módosítás iránti kérelem elutasítása

Az Európai Bizottság az uniós tagállamokkal együtt hozza meg a végső döntéseket a BPC véleményei alapján.

A teljes jelentés elérhető angol nyelven az alábbi linken:

Annex (europa.eu)

 

 


02.jpg


Kapcsolat

Cím: 1097 Budapest, Albert Flórián út 2-6.
Telefon: 06-1-476-1195
E-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Honlap: https://www.nnk.gov.hu/index.php/kemiai-biztonsagi-es-kompetens-hatosagi-fo/kbkhf-kezdolapja