Nyilvános konzultációk
REACH rendelet
|
Felhívások észrevételek és bizonyítékok benyújtására
|
A megadott linkre kattintva megnyíló oldal táblázatának utolsó oszlopában látható ’Details’, majd a ’Give Comments’ feliratra kattintva tehető észrevétel.
|
Határidő: 2024. augusztus 15. |
CLP rendelet
|
Harmonizált osztályozás és címkézés (CLH)
|
Határidő: 2024. augusztus 9.
Határidő: 2024. szeptember 6.
|
REACH
Módosult a REACH rendelet XVII. melléklete
Május 17-én jelent meg az Európai Unió Hivatalos Lapjában a vegyi anyagok regisztrálásáról, értékeléséről, engedélyezéséről és korlátozásáról szóló 1907/2006/EK (REACH) rendelet korlátozásokat tartalmazó, XVII. mellékletét módosító rendelet, amely az oktametil-ciklotetrasziloxán (D4), a dekametil-ciklopentasziloxán (D5) és a dodekametil-ciklohexasziloxán (D6) korlátozását tartalmazza. Az (EU) 2024/1328 bizottsági rendeletet 2024. május 16-án fogadták el, és az abban foglaltak kiegészítik a REACH-ben a korábbiakban is már szereplő, de csak a lemosandó kozmetikai termékekben lévő D4-re és D5-re vonatkozó korlátozásokat (70. bejegyzés), kezelve a további termékekben való felhasználásból adódó környezeti kockázatokat is.
További információk:
Több anyagra is kiterjed a króm(VI)-ra vonatkozó korlátozási javaslat
Az Európai Vegyianyag-ügynökség (ECHA) felkérést kapott az Európai Bizottságtól, hogy készítsen javaslatot a króm(VI)-vegyületek korlátozására, kiegészítve egy korábbi, 2023. szeptemberi felkérést, amely a REACH rendelet engedélyköteles anyagokat tartalmazó, XIV. mellékletében jelenleg szereplő két bejegyzésre, a króm-trioxidra (16. bejegyzés) és a króm-trioxidból előállított savakra és oligomerjeikre (17. bejegyzés) vonatkozott. Az újabb felkérés már kiterjed a melléklet 16-22. és 28-31. bejegyzésében meghatározott anyagokra is, a korlátozási javaslat továbbá figyelembe vesz más, a mellékletben nem szereplő króm(VI)-vegyületeket is, mindenekelőtt a bárium-kromátot (EK-szám: 233-660-5). Ezek az anyagok kockázatot jelentenek a munkavállalókra és a lakosságra nézve, ha a már engedélyköteles króm(VI)-vegyületek helyettesítőjeként használják fel őket.
A korlátozási javaslat szélesebb hatálya azt eredményezi, hogy az eredetileg tervezett október 4-i határidő helyett csak 2025. április 11-es határidővel készül el, és az ECHA 2024 júniusában felhívást tett közzé a javaslat előkészítését támogató bizonyítékok benyújtására. A vonatkozó témák kiterjednek majd többek között a króm(VI)-vegyületek alternatíváira és a króm(VI) felhasználásának módjaira, de figyelembe veszik majd az ezen anyagok engedélyezési kérelmeinek feldolgozása során szerzett ismereteket, és az érdekelt felek által korábban benyújtott információkat is, ezért ezeket nem szükséges ismét benyújtani.
További információk:
Az ECHA korlátozásokkal kapcsolatos jelenlegi tevékenységei
A Bizottság segédlete (Kérdések és válaszok) a vállalatok számára [EN]
Forrás: ECHA
Bejelentés
A veszélyes anyaggal és keverékkel végzett tevékenység bejelentések ellenőrzésével kapcsolatos tapasztalatok 2.
1. Telephely módosítás
A veszélyes anyagokkal és a veszélyes készítményekkel kapcsolatos egyes eljárások, illetve tevékenységek részletes szabályairól szóló 44/2000. (XII. 27.) EüM rendelet a következőket mondja ki:
9. § (1) A veszélyes anyagokkal, illetve veszélyes keverékekkel végzett tevékenység bejelentése a 13. számú melléklet szerint, elektronikus úton, az Országos Szakrendszeri Információs Rendszer által biztosított módon történik minden, a tevékenység végzése szerinti telephely vonatkozásában. Amennyiben a tevékenység végzése telephelyhez nem köthető, úgy a bejelentést a székhely szerint kell megtenni.
A fenti jogszabályi hivatkozás alapján a tevékenység bejelentést telephelyenként kell megtenni, ezért téves telephelycím megadása esetén (pl. a székhely címét adták meg telephelyként is) új tevékenység bejelentést kell tenni (erre változás bejelentés nem kezdeményezhető!) és a tévesen rögzített bejelentés törlését kell kezdeményezni az NNGYK-tól a Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. e-mail címre küldött levél útján. A Karbantartás/Partner adatok karbantartása menüpontban a megfelelő telephelyet újként fel kell venni – mely az érintett bejelentő feladata – (egy korábbi, tévesen megadott telephelycím utólag nem módosítható), ezt követően pedig a helyes címre rögzíteni kell a tevékenység bejelentést.
2. További információkkal kiegészített – duplikált – bejelentés rögzítése
Számos esetben tapasztalható, hogy a partner hiányosan rögzít egy bejelentést (pl. nem csatol a rögzítéssel egyidejűleg befizetési igazolást), majd ezt követően a fennálló hiányosságot nem a már megtett bejelentése keretében egészíti ki/csatolja, hanem egy új bejelentést kezdeményez. Emiatt az adott telephelyre duplikált bejelentés történik, mely, az 1. pontban olvasható jogszabályi hivatkozás értelmében nem megfelelő (1 telephely = 1 bejelentés).
Az NNGYK a tevékenység bejelentéssel kapcsolatos ügyintézést az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvény (Ákr.) előírásai szerint végzi, azaz, a kérelem (jelen esetben ez a bejelentés) beérkezését követő 8 napon belül, sommás eljárás keretében, döntést kell hoznia az adott bejelentésről (elfogadás, hiánypótlás, megszüntetés). A fent említett helyzetben, amikor a hiánypótlás nem megfelelő rendezése miatt duplikált bejelentés történik, az NNGYK-nak két eljárást kell lefolytatnia: az egyik esetben a megfelelő adattartalommal benyújtott bejelentés elfogadásra kerül, míg a másik, téves bejelentés esetében az eljárást, megszüntető végzés kiadásával, hivatalosan is meg kell szüntetnie.
Kérjük, hogy a hasonló helyzetekben mindig a már rögzített bejelentés kerüljön módosításra, kiegészítésre és NE új bejelentést nyújtsanak be; ez jelentősen csökkenti mind a bejelentő partner, mind pedig a hatóság adminisztrációs terheit.
3. Segédanyagok az OSZIR-KBIR szakrendszer felületeinek kezeléséhez, a tevékenység bejelentés rögzítéséhez
A bejelentés – és a felület – használatához szükséges, képernyőképekkel illusztrált segédletek az alábbi weboldalon érhetők el:
https://www.nnk.gov.hu/index.php/kemiai-biztonsagi-es-kompetens-hatosagi-fo/bejelentes/segedletek
- Ha az OSZIR-KBIR szakrendszerbe a regisztráció még nem történt meg, akkor elsőként a Tájékoztató az OSZIR-KBIR szakrendszerbe történő regisztráció és belépés menetéről című segédletre lesz szükségük. Az útmutató a regisztráció megtörténtét követően a szakrendszerbe történő belépéshez is további segítséget nyújt.
- Az OSZIR-KBIR szakrendszerbe belépve elsőként a Karbantartás/Partner adatok karbantartása menüpontban szereplő információk megadása szükséges, melyhez a Partner adatok karbantartása című segédlet nyújt további segítséget (az ezen felületen megadott adatokat fogja a rendszer automatikusan átemelni az adott bejelentési felületre).
- A Partner adatok karbantartása felület kitöltését követően végezhető el a tevékenység bejelentés rögzítése (illetve minden más, egyéb művelet a szakrendszerben), melyhez a részletes információkat a Tevékenység bejelentés című útmutató tartalmazza.
FONTOS! A partner adatok (különösen az elérhetőségek: telefonszám, e-mail cím) egy adott bejelentés rögzítését megelőzően kerüljenek áttekintésre, mivel téves, már nem aktuális elérhetőség megadása/kiválasztása esetén a céggel történő kapcsolatfelvételre, kommunikációra nincs lehetőség, továbbá, ez esetben a bejelentő sem értesül a rendszer által automatikusan küldött e-mail keretében a bejelentésével kapcsolatos változásokról, információkról (elfogadásra került, stb.).
PIC
Már elérhető az ePIC új verziója
2024. június 11-én frissült az előzetes tájékoztatáson alapuló jóváhagyásról szóló (649/2012/EU (PIC) rendelet szerinti) export- és importbejelentések benyújtására szolgáló informatikai eszköz, az ePIC. A főbb változások a következők:
- A keverékben vagy árucikkben lévő minden, I. melléklet szerinti vegyi anyaghoz kombinált nómenklatúra (KN) kódot kell megadni. Az új bejelentések benyújtása előtt a vállalatoknak frissíteniük kell meglévő adataikat a keverék vagy árucikk összetételében szereplő, releváns anyagok KN-kódjaival (mivel korábban csak magának a keveréknek a KN-kódját kellett megadni).
- A kiviteli bejelentések újbóli benyújtása az eredeti bejelentésben megadott kiviteli időponthoz közeli idősávban nem lehetséges: az újbóli benyújtást követően az első kivitel várható időpontjáig legalább 20 napnak kell eltelnie.
További információk az ePIC-be bejelentkezve kaphatók.
Forrás: ECHA
Általános kémiai biztonság
Illatgyertyákkal kapcsolatos kötelezettségek
Az elmúlt időszakban számos megkeresés érkezett a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központhoz az illatgyertyákkal kapcsolatban, ezért e hírlevélben összegyűjtöttük a legfontosabb információkat és kötelezettségeket a kémiai biztonság vonatkozásában.
A REACH és a CLP rendelet értelmében forgalmazónak minősül az a természetes vagy jogi személy, aki veszélyes keveréket, amilyen például az illatgyertya, az Európai Gazdasági Térség területén letelepedett természetes vagy jogi személytől vásárol, és azt forgalmazza. Ebben az esetben az alábbi kötelezettségeknek kell eleget tenni:
- a termék megfelelő címkézése, azon tagállamok hivatalos nyelvén, ahol forgalomba kerül,
- a termék megfelelő csomagolása.
A veszélyes keveréket előállító, és azt az Európai Unió területén forgalomba hozó természetes vagy jogi személyek a CLP rendelet értelmében továbbfelhasználónak minősülnek. A CLP rendelet alapján importőrök azok a természetes vagy jogi személyek, akik az Európai Gazdasági Térségen kívül letelepedett természetes vagy jogi személytől vásárolják a veszélyes keveréket, és azt az Európai Unió területén forgalomba hozzák. Mindkét esetben az alábbi, CLP rendelet szerinti kötelezettségeknek kell eleget tenni:
- a keverék osztályozása a CLP rendelet I. melléklete szerint,
- a termék megfelelő címkézése, azon tagállamok hivatalos nyelvén, ahol forgalomba kerül,
- a termék megfelelő csomagolása,
- a veszélyesként osztályozott keverék bejelentése a méregközpontok felé.
A fent említett kötelezettségeken túl, a forgalmazóknak a CLP rendelet I. melléklete alapján veszélyesként besorolt keverék forgalmazása esetén, a REACH rendelet 31. cikke értelmében gondoskodniuk kell a REACH II. mellékletének megfelelő biztonsági adatlap átadásáról az átvevő felek számára.
Veszélyességi osztályozás elvégzése
A CLP rendelet I. melléklete alapján a keverékről meglévő információkat kell felhasználni az osztályozás elvégzéséhez. Amennyiben nincs adat magáról a keverékről, akkor annak összetevői alapján végezhető el a veszélyességi osztályozás.
Az osztályozás elvégzéséhez és a biztonsági adatlap elkészítéséhez segédanyagok az Európai Vegyianyag-ügynökség honlapján érhetőek el.
A biztonsági adatlap átadása
A biztonsági adatlap lakossági felhasználásra forgalomba hozott termék esetén kérésre átadható, viszont ha forgalmazónak történik az árusítás, akkor a forgalmazónak a biztonsági adatlap átadása kötelező.
Bejelentés a méregközpontokba
Amennyiben a keverék a CLP rendelet I. mellékletében található osztályozási kritériumok alapján fizikai és/vagy egészségi veszéllyel rendelkezik, a keverék méregközponti bejelentése kötelező. A méregközponti bejelentésről a CLP rendelet VIII. melléklete rendelkezik.
A Magyarországra történő bejelentésről, és a bejelentés díjáról az NNGYK weboldalán található további információ. Azonban, ha a keverék nem veszélyes, vagy csak a környezetre veszélyes, abban az esetben a méregközponti bejelentés nem kötelező. Azt tanácsoljuk, hogy ekkor is tegye meg a bejelentést, ebben az esetben a bejelentés önkéntes és díjmentes.
Az ECHA vonatkozó honlapján található gyakorlati útmutató nyújt segítséget a méregközponti bejelentés elvégzéséhez.
Fontos kiemelni, hogy a bejelentési kötelezettségnek minden tagállam vonatkozásában eleget kell tenni, ahol a termék forgalomba kerül.
Csomagolás és címkézés
A kötelező címkeelemekről és a címke rögzítésének módjáról a CLP rendelet III. címe rendelkezik, a csomagolásról szóló kritériumokat a CLP rendelet IV. címe tartalmazza.
Tevékenység bejelentése
Továbbá, a kémiai biztonságról szóló 2000. évi XXV. törvény (a továbbiakban: Kbtv.) 29. §-a értelmében a veszélyes anyaggal, illetve a veszélyes keverékkel végzett, a Kbtv. 1. §. (2) bekezdés 4. pontjában meghatározott tevékenység bejelentésköteles. Ez a kötelezettség a szállítói láncban betöltött szereptől (importőr, továbbfelhasználó, forgalmazó) független.
A tevékenység bejelentésről részletes tájékoztatás érhető el az NNGYK honlapján.
Kapcsolat
Cím: 1097 Budapest, Albert Flórián út 2-6.
Telefon: 06-1-476-1195
E-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Honlap: https://www.nnk.gov.hu/index.php/kemiai-biztonsagi-es-kompetens-hatosagi-fo/kbkhf-kezdolapja