Nyilvános konzultációk

 

REACH

rendelet

Az engedélyezési jegyzékbe foglalás iránti javaslat

 

A megadott linkre kattintva megnyíló oldal táblázatának utolsó oszlopában látható ’Details’, majd a ’Give Comments’ feliratra kattintva tehető észrevétel.

 

5 anyag/anyagcsoport

Határidő: 2024. május 7.

Konzultáció az engedélyezési jegyzék tételeinek módosítására irányuló ajánlástervezetről

 

A megadott linkre kattintva megnyíló oldal táblázatának utolsó oszlopában látható ’Give Comments’ feliratra kattintva tehető észrevétel.

 

1 anyag

Határidő: 2024. május 7.

 

CLP

rendelet

  

Harmonizált osztályozás és címkézés (CLH)

 

A megadott linkre kattintva megnyíló oldal táblázatának utolsó oszlopában látható ’Details’, majd a ’Give Comments’ feliratra kattintva tehető észrevétel.

 

4 javaslat

Határidő: 2024. május 3.

 

1 javaslat

Határidő: 2024. május 10.

 

1 javaslat

Határidő: 2024. május 17.

 

1 javaslat

Határidő: 2024. május 24.


Általános kémiai biztonság

 

Az Európai Bizottság meghatározta a nélkülözhetetlen felhasználásokra vonatkozó elveket

A Bizottság április 22-i közleményében irányadó kritériumokat és elveket fogadott el arra vonatkozóan, hogy mi minősülhet a vegyi anyagok nélkülözhetetlen felhasználásának (essential use). A közlemény célja, hogy nagyobb szabályozási hatékonyságot és kiszámíthatóságot biztosítson az EU-ban, úgy a hatóságok, mint az ipar számára, többek között a zöld és digitális átállásban, valamint az egészségügyben nélkülözhetetlen termékek gyártása tekintetében. Ez a vegyi anyagokra vonatkozó fenntarthatósági stratégia egyik fontos eredménye, amely az emberi egészség és a környezet védelmének javítására irányul, a legkárosabb vegyi anyagokkal szemben. Ez utóbbiak, az említett stratégia alapján, a rákot és génmutációkat okozó, a szaporító vagy az endokrin rendszert károsító, továbbá a perzisztens (nehezen lebomló) és bioakkumulatív (az élő szervezetekben felhalmozódó) anyagok, az immunrendszerre, az idegrendszerre vagy a légzőszervekre ható, valamint egyes meghatározott szerveket célzottan károsító anyagok.

A bizottsági közlemény előkészítése érdekében 2022 tavaszán átfogó konzultációra került sor a hatóságok, az ipar, a nem kormányzati szervezetek és a tudományos élet szereplőinek széles körével, értekezletek, felmérések és célzott interjúk formájában.

A nélkülözhetetlen felhasználás fogalmának bevezetése mindenekelőtt annak felmérésében segít, hogy valóban indokolt-e a legkárosabb anyagok felhasználása. Azokban az esetekben, amikor ez az emberi egészség szempontjából szükséges és/vagy a társadalom működése szempontjából kritikus fontosságú, ugyanakkor nincsenek elfogadható alternatívák, az adott anyag meghatározott ideig továbbra is felhasználható erre a célra. Fontos tehát, hogy egy felhasználás nélkülözhetetlennek tekintéséhez, a közlemény szerint, mindkét kritériumnak teljesülnie kell, de a fogalmat alkalmazó konkrét uniós jogszabályokban részletes rendelkezéseket kell megállapítani, mivel jelenleg még egy sem tartalmazza annak meghatározását. A nélkülözhetetlen felhasználás most bevezetett fogalma csak akkor bír majd tényleges joghatással, miután konkrét jogszabályba is bekerül.

Hangsúlyozandó továbbá, hogy a nélkülözhetetlen felhasználás koncepciója az egyes vegyi anyagok konkrét felhasználásáról szól, vagyis ugyanazon anyag felhasználása egy adott termék esetében alapvető fontosságú lehet, míg egy másikban nem az, valamint egy adott ágazaton belül sem feltétlenül minden felhasználása nélkülözhetetlenül fontos.

A koncepció kiszámíthatóságra való törekvése mindemellett, általánosságban, arra irányul, hogy a legkárosabb anyagok a lehető leggyorsabban kivezetésre kerülhessenek nem nélkülözhetetlen felhasználási területeikről, és több idő álljon rendelkezésre a nélkülözhetetlen felhasználásaik fokozatos megszüntetésére, segítve az ipart abban, hogy megfelelően irányítsa és prioritásként kezelje az innovatív és fenntartható vegyi anyagokba történő beruházásait.

 

További információk:

A Bizottság közleménye

A vegyi anyagokra vonatkozó fenntarthatósági stratégia

Kérdések és válaszok a nélkülözhetetlen felhasználású vegyi anyagokkal kapcsolatban

Az Európai Bizottság sajtóközleménye nyomán

 

  

Bekerültek a IUCLID programba az új CLP veszélyességi osztályok

Az anyagok és keverékek osztályozásáról, címkézéséről és csomagolásáról szóló 1272/2008/EK (CLP) rendelet vonatkozó módosítását követően, az érintett vállalatok április 29-től már az új veszélyességi osztályokra vonatkozó adataikat is bevihetik a IUCLID programmal összeállított, EU-s jogszabályi kötelezettségeik alapján az Európai Vegyianyag-ügynökség (ECHA) felé benyújtandó dokumentációikba.

Az új veszélyességi osztályok a következők:

Az 1907/2006/EK (REACH) rendelet szerinti, regisztrációs dokumentációk hiánytalansági ellenőrzésében jelenleg nem történt változtatás az új veszélyességi osztályok miatt, de a IUCLID program részeként működő ’Validation assistant’ alkalmazás emlékeztetni fogja a felhasználókat, hogy kezdjék meg ezen adatok bevitelét, amikor már rendelkezésre állnak. Az ECHA ezen felül frissíti az online hozzáférhető, dosszié-összeállításra vonatkozó segédleteit (manuals) is, az újabb IUCLID-mezőkre vonatkozó tanácsokkal.

Az ECHA közelmúltban indított vegyianyag-adatbázisa, az ECHA CHEM, 2024 őszén bővül majd a megújult osztályozási és címkézési jegyzékkel, amely magában foglalja az új veszélyességi osztályokat, ahogy még ebben az évben elérhetővé válik a fenti osztályokra vonatkozó útmutató dokumentum (guidance) is.

 

További információk:

IUCLID

Bővebben az új CLP veszélyességi osztályokról

ECHA CHEM

Forrás: ECHA

 

 


CLP

 

Uniós ellenőrzési projektek 2025-ben

Ellenőrzési projekt a méregközponti bejelentésről

A CLP rendelet 45. cikke és VIII. melléklete értelmében, az egészségre gyakorolt vagy fizikai hatásai alapján veszélyesként osztályozott keveréket forgalomba hozó importőröknek és továbbfelhasználóknak meghatározott információkat kell benyújtaniuk azon tagállamok kijelölt szerveihez, ahol a keveréket forgalomba kívánják hozni. A kijelölt szervek a benyújtott információkat a méregközpont rendelkezésére bocsájtják, hogy mérgezés esetén megfelelő információt tudjanak szolgáltatni a lakosság és az egészségügyi dolgozók számára.

Az ECHA Végrehajtással kapcsolatos információcseréért felelős fóruma (Fórum) kísérleti projektet indít annak ellenőrzésére, hogy az importőrök és továbbfelhasználók megtették-e a bejelentést az általuk importált vagy előállított veszélyes keverékekkel kapcsolatban.

A projekt során az ellenőrök ellenőrizni fogják a bejelentés megtörténtét, a keverékek címkéjét és szükség esetén a biztonsági adatlapot. A projekt keretében végzett ellenőrzések 2025 januárja és júniusa között fognak zajlani, a jelentés 2025 végére várható.

 

Ellenőrzési projekt az online értékesítésről

A Fórum soron következő harmonizált ellenőrzési projektje (REF-13), amelyben az Unió összes tagállama részt fog venni, az online árusított termékek ellenőrzésére fog fókuszálni abban a tekintetben, hogy tartalmaznak-e a REACH vagy a POP rendelet által korlátozott anyagokat. Ezen felül az ellenőrök azt is vizsgálni fogják, hogy az adott termék megfelel-e a CLP rendelet által meghatározott osztályozási, címkézési és csomagolási követelményeknek, illetve hogy a szükséges információk megtalálhatóak-e az adott terméket reklámozó honlapon. A projekt keretében végzett ellenőrzésekre 2025 folyamán kerül majd sor.

 

 


Bejelentés

 

A veszélyes keverékek nemzeti bejelentésével (OSZIR-KBIR) kapcsolatos kiegészítő információ

Több telefonos és írásbeli megkeresés érkezett azzal kapcsolatban, hogy az Országos Szakrendszeri Információs Rendszer Kémiai Biztonsági Szakrendszerében (OSZIR-KBIR) nem tudnak a bejelentők új veszélyes anyag és veszélyes keverék, valamint változás bejelentést tenni.

A kémiai biztonságról szóló 2000. évi XXV. törvény (Kbtv.) 2021. június 29. napjával módosításra került, ezt követően a veszélyes anyagokra nem vonatkozik bejelentési kötelezettség a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) felé.

Az anyag fogalma az anyagok és keverékek osztályozásáról, címkézéséről és csomagolásáról szóló 1272/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet 2. cikkének 7. pontja szerint:

7. „anyag”: olyan természetes állapotban előforduló vagy gyártási folyamatból származó kémiai elem és vegyületei, amely az anyag stabilitásának megőrzéséhez szükséges adalékanyagot és az alkalmazott folyamatból származó szennyező anyagot is tartalmazhat, de nem tartalmaz olyan oldószert, amely az anyag stabilitásának befolyásolása vagy összetételének megváltoztatása nélkül elkülöníthető

2024. január 1-től az NNGYK az OSZIR-KBIR szakrendszerben már nem fogad veszélyes keverék bejelentést sem, mivel ezen időpontot követően a veszélyes keverékeket (felhasználási területtől (lakossági, foglalkozásszerű, ipari) függetlenül) már az Európai Vegyianyag-ügynökség (ECHA) méregközponti bejelentési portálján (PCN) keresztül kell bejelenteni.

A fenti okokból kifolyólag az OSZIR-KBIR szakrendszerben a veszélyes anyagok és a veszélyes keverékek vonatkozásában már Új és Változás bejelentés nem kezdeményezhető. A téves, illetve szükségtelen bejelentések elkerülése érdekében, a nevezett bejelentés-típusoknál, az Új és Változás bejelentések kezdeményezésére szolgáló gombok inaktiválásra kerültek.

 

 

A veszélyes anyaggal és keverékkel végzett tevékenység-bejelentések ellenőrzésével kapcsolatos tapasztalatok

Díjrendezéssel kapcsolatos észrevételek, információk:

1. Továbbra is sok esetben előfordul, hogy nem a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) részére történik meg az igazgatási szolgáltatási díj befizetése; ezen esetek döntő többségében a területileg illetékes fővárosi/vármegyei kormányhivatal továbbra is a kedvezményezett, de előfordulnak olyan esetek is, amikor bár az NNGYK a befizetés címzettje, de a számlaszám, melyre a befizetést kezdeményezték, nem megfelelő/teljesen eltér.

Az NNGYK banki adatai a következők:

Név: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Székhely: 1097 Budapest, Albert Flórián út 2-6.
Postafiók: 1437 Budapest, Pf. 777
Adószám: 15598787-2-43
Közösségi adószám: HU15598787
Bankszámlaszám: 10032000-00290438-00000000
IBAN: HU551003-2000-0029-0438-0000-0000
BIC (SWIFT) kód: HUSTHUHB

Amennyiben a bejelentés díja a fővárosi/vármegyei kormányhivatal részére került befizetésre, úgy kezdeményezzék a kormányhivataltól az összeg visszautalását, egyúttal fizessék be az NNGYK részére a megfelelő összeget a bejelentéssel kapcsolatos mielőbbi gördülékeny ügyintézés érdekében.

2. A befizetés közleményében, lehetőség szerint, a telephely címe kerüljön megadásra, mivel, egyrészt, telephely alapú bejelentésről van szó, másrészt, az egyéb azonosítók (név, adószám, stb.) megadása, több bejelentés egyidejű rendezése esetén, a bejelentések és a hozzájuk kapcsolódó befizetések összekapcsolását megnehezítik. Több, a közleményben nem feltüntethető számú telephely esetén, kérjük, hogy a bejelentőlap Kapcsolódó iratok pontjába töltsék fel a befizetéshez tartozó telephelyek listáját tartalmazó dokumentumot is.

3. Amennyiben a befizetési igazolás nem a bejelentés rögzítésekor, hanem utólag kerül csatolásra, úgy a rögzítése minden esetben a Válaszol gombbal történjen meg, ne pedig a Módosít gomb használatával, mivel ez utóbbi esetben a szakrendszer továbbra is „hiánypótláson lévőnek” kezeli a bejelentést (Díjfizetésre vár státuszban marad).

4. Az NNGYK-hoz beérkező tevékenység bejelentések befizetésének feldolgozása és a számviteli bizonylatok kiállítása folyamatosan történik. Számviteli bizonylat csak abban az esetben kerül kiállításra, ha egyértelműen azonosítható a befizetéshez tartozó bejelentés (több esetben bár a befizetés megtörténik, de magára a bejelentésre nem kerül sor). Tekintettel a bejelentések nagy számára, a számviteli bizonylatok megküldéséig türelmüket kérjük.

A bejelentések adattartalmával kapcsolatos észrevétel:

Számos bejelentés esetében tapasztalható, hogy az adott partner/cég neve nem pontosan és teljes körűen kerül megadásra (pl. csak egy vezetéknév látható, releváns elírás látható a partner cégjegyzékben szereplő nevéhez vagy vállalkozó esetén a feltételezhető nevéhez képest). Kérjük, hogy a bejelentő neve minden esetben pontosan, helyesírási hiba nélkül kerüljön megadásra, mert a javítása adott esetben időigényes és ez az eljárás sikeres, gyors lefolytatását akadályozhatja.

 


Kapcsolat

Cím: 1097 Budapest, Albert Flórián út 2-6.
Telefon: 06-1-476-1195
E-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Honlap: https://www.nnk.gov.hu/index.php/kemiai-biztonsagi-es-kompetens-hatosagi-fo/kbkhf-kezdolapja