Nyilvános konzultációk

 

 REACH 

 rendelet 

Korlátozási javaslatok

Az egyes anyagokhoz a megadott linkekre kattintva megnyíló oldalon látható ’Give Comments’ feliratra kattintva tehető észrevétel

Policiklusos aromás szénhidrogének (PAH-ok)

Határidő: június 22.

 

Per- és polifluoroalkil anyagok (PFAS-ek)

Határidő: szeptember 23.

Vizsgálati javaslatok

Az egyes tételekhez a megadott linkre kattintva megnyíló oldal táblázatának hatodik oszlopában látható ’Give Comments’ feliratra kattintva tehető észrevétel

 

Konzultációk száma: 27

Határidő: június 27.

 

CLP

rendelet

Harmonizált osztályozás és címkézés (CLH)

Az egyes anyagokhoz a megadott linkekre kattintva megnyíló oldal táblázatának utolsó oszlopában látható ’Details’, majd a ’Give Comments’ feliratra kattintva tehető észrevétel.

3 anyag

Határidő: június 10.

 

3 anyag

Határidő: június 24.

 

3 anyag

Határidő: július 15.

  


REACH

 

A REACH rendelet tájékoztatási követelményeinek közelgő változásai

2022. március 25-én megjelent az Európai Unió Hivatalos Lapjában a Bizottság (EU) 2022/477 rendelete, amely módosítja a REACH rendelet VI-X. mellékleteit egyes tájékoztatási követelményekkel kapcsolatban.

A frissített mellékletek tisztázzák, hogy a vállalatoknak milyen információkat kell benyújtaniuk a regisztrációikban, és átláthatóbbá és kiszámíthatóbbá teszi az Európai Vegyianyag-ügynökség (ECHA) értékelési gyakorlatát is. A módosításokat 2022. október 14-től kell alkalmazni, így az érintett feleknek addig van idejük felkészülni regisztrálási dokumentációik esetleges felülvizsgálatára.

A fő változások a következőket érintik:

Az ECHA, a kötelezettségeknek való megfelelés elősegítése érdekében, mindezek alapján frissíteni fogja a vonatkozó segédleteit, valamint az év második felében közzéteszi a regisztrálókra vonatkozó tájékoztatási követelményekkel kapcsolatos tanácsait is.

A változások továbbá a IUCLID programra is hatással lesznek. A jelenlegi IUCLID 6 formátum ugyan már lehetővé teszi a felülvizsgált mellékletek által megkövetelt adatok bejelentését, viszont a következő, 2023 áprilisában megjelenő nagyobb IUCLID frissítés néhány további kiigazítást fog tartalmazni, beleértve a ’validálási asszisztens’ módosításait is.

Forrás: ECHA

 

A REACH rendelet módosítását követően az egyedüli képviselőknek információkat kell megadniuk az unión kívüli gyártókról

A REACH rendelet VI–X. mellékletének módosításáról szóló (EU) 2022/477 rendelet értelmében az egyedüli képviselőknek (Only Representatives – OR) 2022. október 14-ig azonosítaniuk kell az általuk képviselt nem uniós gyártó(ka)t, és meg kell adniuk kapcsolattartási adataikat. Az ECHA új, angol nyelvű útmutatója segítséget nyújt az ehhez esetlegesen szükséges REACH-IT tennivalókkal kapcsolatban.

Az egyedüli képviselőknek az alábbi kapcsolattartási adatokat kell megadniuk a REACH-IT rendszerben az unión kívüli gyártókkal kapcsolatban:

-              név, cím, telefonszám és e-mail cím;

-              kapcsolattartó személy;

-              előállítási hely(ek) vagy összeállítási hely(ek);

-              vállalati weboldal;

-              nemzeti vállalatazonosító szám(ok).

Ha egy egyedüli képviselő több unión kívüli gyártó nevében jár el, az egyedüli képviselőnek minden egyes ilyen gyártó esetén rendelkeznie kell külön REACH-IT fiókkal és mindegyikükre vonatkozóan be kell nyújtania a szükséges regisztrációkat a megfelelő REACH-IT fiókokból.

Hasonlóképpen, ha az egyedüli képviselő egyben a REACH rendelet értelmében gyártó/importőr is, külön REACH-IT fiókra lesz szüksége az egyedüli képviselő és a gyártó/importőr szerepkörökhöz.

Ha ezen új követelmények miatt az egyedüli képviselőnek felül kell vizsgálnia REACH-IT fiókját, akkor 2022. április 26-tól alkalmazhatja a REACH-IT jogi személy változtatása funkciót a regisztrációk megfelelő fiókba történő átvezetésére. Az e célból benyújtott REACH-IT módosításokkal kapcsolatos díjakat az ECHA elengedi a követelmények 2022. október 14-ei hatálybalépéséig.

A szükséges tennivalókról bővebb információt találhat a „How to ensure that your account represents only one non-EU manufacturer?” c. útmutatóban.

 

Öt újabb bejegyzéssel bővült a REACH rendelet XIV. melléklete

Április 11-én megjelent az Európai Unió Hivatalos Lapjában a Bizottság (EU) 2022/586 rendelete, amely kibővíti a REACH rendelet engedélyköteles anyagokat tartalmazó XIV. mellékletét.

Az engedélyköteles anyagok listájára most felkerült anyagok és a listára kerülésük okául szolgáló veszélyességi tulajdonságaik a következők:

- Ólom-tetraetil: Reprodukciót károsító anyag (1A. kategória)

- 4,4’-bisz(dimetilamino)-4”-(metilamino)tritil alkohol (legalább 0,1 % Michler-ketonnal (EK-szám: 202-027-5) vagy Michler-bázissal (EK-szám: 202-959-2)): Rákkeltő (1B. kategória)

- Az 1,3,4-tiadiazolidin-2,5-dition, a formaldehid és az elágazó és lineáris 4-heptilfenol (RP-HP) reakciótermékei (legalább 0,1 tömegszázalék elágazó és lineáris 4-heptilfenollal): Endokrin rendszert károsító tulajdonságú anyagok

- 2-etilhexil-10-etil-4,4-dioktil-7-oxo-8-oxa-3,5-ditia-4-sztannáttetradekanoát (DOTE): Reprodukciót károsító anyag (1B. kategória)

- A 2-etilhexil-10-etil-4,4-dioktil-7-oxo-8-oxa-3,5-ditia-4-sztannáttetradekanoát és a 2-etilhexil-10-etil-4-[[2-[(2-etilhexil)oxi]-2-oxoetil]tio]-4-oktil-7-oxo-8-oxa-3,5-ditia-4-sztannáttetradekanoát reakciótömege (DOTE és MOTE reakciótömege): Reprodukciót károsító anyag (1B. kategória)

A most engedélykötelessé vált anyagokat főként repülők üzemanyagához, tinták előállítására, kenőanyag-adalékok korróziógátló összetevőiként, valamint hőstabilizátorként használják fel, PVC-termékek gyártása során.

Az anyagok lejárati idejének 2025. május 1-ét határozták meg, amelyet követően csak azon cégek használhatják az anyagokat (az általános mentességeken túl), melyek engedélyt kaptak rá, illetve azok, amelyek 2023. november 1-ig beadták engedélykérelmüket, de azok elbírálása még nem zárult le. Egyedi, specifikus mentesség, valamint felülvizsgálati időszak egyik bejegyzés kapcsán sem került megállapításra.

 

További információk

 

Az ECHA jelentése a várható engedélykérelmek számának becsléséről, a 2022 áprilisában engedélykötelessé vált öt anyag esetében

Forrás: ECHA

 


CLP

 

A CLP rendelet hozzáigazítása a műszaki és tudományos fejlődéshez

2022. május 3-án megjelent az Európai Unió Hivatalos Lapjában a Bizottság (EU) 2022/692 felhatalmazáson alapuló rendelete az anyagok és keverékek osztályozásáról, címkézéséről és csomagolásáról szóló 1272/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (ún. CLP rendelet) VI. melléklete 3. részének a műszaki és tudományos fejlődéshez való hozzáigazítása céljából történő módosításáról (ún. 18. ATP).

A rendelet alapján a veszélyes anyagoknak a CLP rendelet I. mellékletének 2–5. részében meghatározott kritériumokon alapuló harmonizált osztályozási és címkézési jegyzéke kiegészül 39 új bejegyzéssel, valamint módosul 17 meglévő bejegyzés, továbbá törlésre kerül egy bejegyzés.

A rendeletben foglaltakat 2023. november 23-tól kell alkalmazni, ugyanakkor az anyagok és a keverékek e módosító rendeletnek megfelelően osztályozhatók, címkézhetők és csomagolhatók már e rendelet hatálybalépésének napjától: 2022. május 23-tól.

 

További információk

 

A Bizottság (EU) 2022/692 felhatalmazáson alapuló rendelete

 


Bejelentés

 

A PCN bejelentések gyakorlati kezelése: összecsomagolt termékek (készletek, kitek) bejelentése

Az ECHA méregközponti portálján (PCN) bejelentett több komponensű, összecsomagolt termékek esetén a bejelentést a következőképpen kell elvégezni:

Amennyiben a keverékeket egy több összetevőből álló termék részeként hozzák forgalomba, és a termék felhasználása során új keverék hozható létre (pl. a felhasználó általi aktív keverést követően vagy mosogatótabletták, légfrissítők esetében), akkor a terméket forgalomba hozó vállalatnak külön bejelentést kell tenni és külön UFI-t kell megadni a terméket alkotó minden egyes keverékhez. Ennek következtében a bejelentés díját (16000 Ft/bejelentés) minden komponens esetében meg kell fizetni.

A keverékek bejelentése során, a product identifiers (termékazonosítók) menüpontnál a ’unique formula identifiers (UFI) and other identifiers’ (Egyedi formulaazonosítók (UFI) és egyéb azonosítók) alponton belül a ’multi-component product identifier’ (több összetevőjű termék azonosítója) kiválasztásával meg lehet adni egy egyedi azonosítót (pl. a termék márkanevét), ezzel jelezvén, hogy a bejelentett keverékek egy termékhez tartoznak.

A fentieken túl a vészhelyzeti reagálás tekintetében a végső keverékre vonatkozó információk is fontosak lehetnek, és ezeket is meg kell adni (ha rendelkezésre állnak és relevánsak) a terméket alkotó keverékekre vonatkozó bejelentésben (pl. a toxikológiai részben). A keverékek várható hatásmechanizmusa (pl. hogy várhatóan összekeverik-e vagy sem) és az összetevők keverékeinek (adott esetben) a végső keverékben való tervezett elegyítési aránya a példa az ilyen, keverékkel kapcsolatban megadható végső információkra. Emellett hasznos lehet jelezni, hogy az elegyítési arányt befolyásolhatja-e a felhasználó vagy sem.

Fontos kiemelni, hogy annak érdekében, hogy a méregközpont egy esetleges mérgezés esetén azonosíthassa a keveréket az adott UFI-val, a forgalomba hozott, összecsomagolt terméken az összes UFI-nak szerepelnie kell.

A PCN bejelentéssel kapcsolatos további gyakorlati információk az alábbi linken elérhető útmutatóban is megtalálhatók:

https://poisoncentres.echa.europa.eu/documents/1789887/1803644/pcn_practical_guide_hu.pdf/0c18024d-c0dd-6e23-01f0-3fd998dbbefb?t=1647527864960

 


PIC

 

Júliustól az exportőröknek újabb anyagok kivitele esetén kell alkalmazniuk a PIC rendelet előírásait

2022. július 1-től 22 új anyag kiviteléhez kell kiviteli bejelentést tenni a Bizottság (EU) 2022/643 rendelete alapján. A módosítás következtében emellett négy anyagra kiviteli tilalom is életbe lép.

A 649/2012/EU rendelet (PIC rendelet) mellékleteibe újonnan felvett anyagok közül tizenöt a peszticid felhasználási kategóriába, hét pedig az ipari vegyi anyag felhasználási kategóriába tartozik. Utóbbiak közül külön kiemelendő, hogy a benzolra önmagában vonatkozó korábbi bejegyzés mellett a továbbiakban a 0,1 tömegszázalékban vagy annál nagyobb koncentrációban benzolt, mint alkotórészt tartalmazó anyagok kivitelére is vonatkozik majd a bejelentési kötelezettség, a jogszabályban meghatározott üzemanyagok kivételével.

A módosítás következtében továbbá öt vegyi anyag kiviteléhez, az esetükben eddig alkalmazandó kiviteli bejelentési kötelezettség mellett, a továbbiakban az importáló ország kifejezett hozzájárulására is szükség lesz. 

A módosító rendelet mellékletei technikailag felváltják a PIC rendelet I. és V. mellékleteit, valamint ezek korábbi módosításait, így 2022. július 1-től kizárólag a módosító rendelet mellékleteiben felsorolt anyagok esetén kell alkalmazni a PIC rendelet kiviteli bejelentésre, kifejezett hozzájárulásra, valamint kiviteli tilalomra vonatkozó előírásait. A módosítással egyúttal megtörtént a mellékletekben felsorolt anyagok vámkódjainak aktualizálása is.

A kiviteli bejelentést legalább 35 nappal a tervezett kivitel dátuma előtt kell benyújtani, azonban azokban az esetekben, amikor a kiviteli bejelentés mellett az importáló ország kifejezett hozzájárulása is szükséges a kivitelhez különösen indokolt a lehető legkorábbi benyújtás. Ezeknél a PIC rendelet I. mellékletének 2. részében feltüntetett anyagoknál akár már 60 nappal a tervezett kivitel előtt célszerű benyújtani a bejelentést, hogy szükség esetén, a vonatkozó mentesség kérésével, biztosított lehessen a kivitel.

A kiviteli bejelentések időben történő benyújtásának elősegítésére az Európai Vegyianyag-ügynökség már aktualizálta a bejelentések benyújtására szolgáló ePIC rendszert.

 

További információk

 

A Bizottság (EU) 2022/643 rendelete

 

Az NNK PIC rendeletről szóló honlapja

 


Kapcsolat

Cím: 1097 Budapest, Albert Flórián út 2-6.
Telefon: 06-1-476-1195
E-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Honlap: https://www.nnk.gov.hu/index.php/kemiai-biztonsagi-es-kompetens-hatosagi-fo/kbkhf-kezdolapja