Nyilvános konzultációk

 

Hírlevelünk legújabb állandó rovatában az aktuálisan folyó nyilvános konzultációkról adunk tájékoztatást.

REACH rendelet

Korlátozási javaslatok

 

“Dechlorane Plus”™*

Határidő: május 16.

 

Policiklusos aromás szénhidrogének (PAH-ok)

Határidő: június 22.

 

Különös aggodalomra okot adó anyagok (SVHC) azonosítása

 

 

N-(hydroxymethyl)acrylamide  

Határidő: április 19.

 

Ajánlások az engedélyköteles anyagok jegyzékébe (a REACH XIV. mellékletébe) történő felvételre

 

Az egyes anyagokhoz a megadott linkekre kattintva megnyíló oldal táblázatának utolsó oszlopában látható ’Details’, majd a ’Give Comments’ feliratra kattintva tehető észrevétel.

Konzultációk száma: 8

Határidő: május 2.

 

Engedélyezési kérelmek

 

Konzultációk száma: 17

Határidő: április 6.

  CLP rendelet

Harmonizált osztályozás és címkézés (CLH)

2 anyag

Határidő: április 8.

 

3 anyag

Határidő: április 29.

Bizottsági konzultációk

Hozzászólás a sárga ’Véleménynyilvánítás’ gombra kattintva tehető.

A vegyi anyagok vizsgálatának jóváhagyott módszereit tartalmazó 440/2008/EK rendeletet kiegészítő módosítási javaslat

Határidő: április 7.

*Dechlorane Plus™: (1,6,7,8,9,14,15,16,17,17,18,18-Dodecachloropentacyclo[12.2.1.16,9.02,13.05,10]octadeca-7,15-diene)

 


REACH

 

Javaslat tűzoltóhabokban lévő, nehezen lebomló anyagok korlátozására

Az Európai Vegyianyag-ügynökség (ECHA) javasolja a tűzoltóhabokban található összes per- és polifluoralkil anyag EU-s szintű korlátozását. Az 1907/2006/EK (REACH) rendelet szerinti korlátozás célja a talajvíz és a talaj szennyeződésének, valamint az embereket és a környezetet érintő kockázatok csökkentése.

Az ECHA az Európai Bizottság kérésére vizsgálta ezeknek az – angol rövidítéssel PFAS-ként jelölt – anyagoknak a felhasználása által okozott környezeti és egészségügyi kockázatokat, és arra a következtetésre jutott, hogy indokolt az egész EU-ra kiterjedő korlátozásuk, mivel a fluortartalmú tűzoltóhabok Európában számos esetben okoznak környezetszennyezést, mind a talaj, mind az ivóvíz vonatkozásában. A PFAS-tartalmú tűzoltóhabok alkalmazása során ezek az anyagok igen gyorsan a környezetbe jutnak, és ott tartósan megmaradnak (perzisztensek), a táplálékláncba – így az emberi szervezetbe is – bekerülve felhalmozódnak (bioakkumulatívak), és káros hatást fejtenek ki. A perzisztencia és az – akár csak valószínűsíthető – károsító hatás kombinációja egyértelműen indokolttá tette a további környezeti kibocsátás csökkentését, elejét véve ezzel a jövőbeni, potenciálisan visszafordíthatatlan károsodásoknak.

A konkrét javasolt korlátozás ennek megfelelően tiltja a tűzoltóhabokban lévő valamennyi PFAS forgalomba hozatalát, felhasználását és kivitelét, a felhasználás- vagy ágazatspecifikus átmeneti időszakokat követően, mely utóbbiak időt biztosítanak az ipar számára a PFAS-tartalmú haboknak a tűzbiztonság veszélyeztetése nélküli lecserélésére. Az átmeneti időszakok alatt is biztosítani kell azonban, hogy a környezetbe történő kibocsátás a lehető legkisebb maradjon, emellett a lejárt és más, hulladék tűzoltóhabokat is megfelelően ártalmatlanítani szükséges.

A korlátozási javaslatról szóló nyilvános konzultáció március 23-án vette kezdetét, és hat hónapig tart, lehetőséget adva a vonatkozó észrevételek benyújtására. Az ECHA ezen felül április 5-én online tájékoztató szemináriumot (webinar) is tart a korlátozásról, hogy segítse az érdeklődőket a konzultáción való részvételben. A webinar oldala a cikk alatti linkre kattintva érhető el.

Következő lépések

Az ECHA kockázatértékeléssel (RAC) és társadalmi-gazdasági elemzéssel foglalkozó (SEAC) tudományos bizottságai megkezdik a javasolt korlátozás értékelését, amelynek során figyelembe veszik majd a konzultációban beérkezett információkat is. A két bizottság együttes véleménye 2023-ra várható, és ennek alapján az Európai Bizottság a Tagállamokkal együtt dönt majd a korlátozás végső tartalmáról.

 

Háttér

A perfluor-alkil anyagok (perfluoroalkyl substances – PFAS) mesterségesen előállított vegyi anyagok csoportját jelentik, több mint 4000 anyaggal, amelyek közé – sok egyéb mellett – olyan vegyületek tartoznak, mint a perfluor-oktánsav (PFOA), a perfluor-oktán-szulfonát (PFOS), a perfluorononánsav (PFNA) és a perfluor-hexán-szulfonsav (PFHxS). Mindezeket széles körben használják különböző termékekben, a tűzoltó habokon kívül például vízlepergető textíliákban, élelmiszerrel érintkező anyagokban és kozmetikumokban is.

Ezen anyagok közös tulajdonsága, hogy a szén és a fluor atom közötti kémiai kötést tartalmaznak, amely az egyik legerősebb ilyen kötés a szerves kémiában. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy e vegyületek nagyon ellenállók, és csak igen nehezen bomlanak le, nem csak a felhasználás során, hanem a környezetbe kerülve is. A környezetbe jutó PFAS-ek továbbá könnyen terjednek a környezeti elemekben, kibocsátásuk helyétől gyakran jelentős távolságokat megtéve, ezáltal is kockázatot hordozva az emberi egészség és a környezet szempontjából.

A PFAS-anyagok veszélyeit tekintve, felhalmozódhatnak az élőlények szervezetében (bioakkumulatívak) és mérgező hatásúak, valamint károsíthatják a magzatok fejlődését is. Számos PFAS bizonyítottan rákot okoz, vagy felmerült, hogy az emberi hormonális (endokrin) rendszert károsíthatja.

Az EU vegyi anyagokra vonatkozó fenntarthatósági stratégiája (Chemicals Strategy for Sustainability) a fentieknek megfelelően a PFAS-anyagokat is figyelembe veszi. A cél, hogy fokozatosan kivonásra kerüljenek az uniós forgalmazásból, és csak abban az esetben engedélyezzék használatukat, ha bizonyítottan pótolhatatlanok és nélkülözhetetlenek. Ezzel összhangban, a tűzoltóhabokban lévő PFAS-anyagokra vonatkozó korlátozási javaslat mellett már jelenleg is kidolgozás alatt áll egy további korlátozás tervezete is, amely lefedi a PFAS más felhasználásait, és a tervek szerint 2023 januárjában kerül benyújtásra az ECHA felé.

 

További információ:

 

Tájékoztató oldal a perfluor-alkil anyagokról (PFAS)

 

Az április 5-i ECHA webinar weboldala: A per- és polifluoralkil anyagok (PFAS) uniós korlátozása a tűzoltóhabokban

 

A REACH rendelet szerinti korlátozási eljárás

 

Az EU vegyi anyagokra vonatkozó fenntarthatósági stratégiája

Forrás: ECHA

 


Bejelentés

 

A PCN bejelentések gyakorlati kezelése: ’nem veszélyes’-sé történő aktualizálás

Az ECHA méregközponti portálján (PCN) bejelentett termék veszélyesről nem veszélyesre változó besorolása esetén a dosszié frissítését a következőképpen javasoljuk elvégezni:

Két lehetséges forgatókönyv valósulhat meg:

A. Az összetétel nem változik, vagy nem változik jelentősen (ld. CLP rendelet VIII. mellékletének 1. és 2. táblázata)

B. Az összetétel vagy az összetevők koncentrációja jelentősen megváltozik (ld. CLP rendelet VIII. mellékletének 4. táblázata)

Szempontok

A. forgatókönyv

B. forgatókönyv

A dosszié fejlécében végrehajtandó jelölések

- submission type: voluntary submission

- notification type: the submission is an update

- justification: change in the mixture classification (itt a szabad beviteli mezőben fel kell tüntetni, hogy a keverék veszélyesből nem veszélyes lett)

- submission type: voluntary submission

- notification type: new notification after a significant change of composition

Összetétel

Változás esetén az új, pontos összetétel megadása, ha változás nem történt, akkor további teendő nincsen.

Új, pontos összetétel megadása.

Osztályozás

A keverék osztályozását át kell állítani „not classified”-ra (először ki kell venni az osztályozást, csak utána lehet bekattintani a nem veszélyes mezőt, és figyelni kell rá, hogy manuálisan kell kivenni a piktogramot, P mondatokat, stb.)

UFI

Nem kell új UFI.

Új UFI szükséges.

PCN szám

Nem kell új szám.

Új szám kell (a korábbi PCN szám kerüljön megadásra az azonosítóknál).

Záró lépések

Validálás, benyújtás.

Díj

Nincs.

Nincs.

Fentiek mellett, kérjük, hogy küldjenek egy nyilatkozatot a veszélyesség változásáról a Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. e-mail címre.

A PCN bejelentéssel kapcsolatos, technikai segítséget nyújtó gyakorlati útmutató az alábbi weboldalon elérhető:

https://poisoncentres.echa.europa.eu/documents/1789887/1803644/pcn_practical_guide_en.pdf/4f01baa5-40f1-3103-66e7-25e9584b738e?t=1640164719827

 


Biocidok

 

A Biocid termékekkel foglalkozó bizottság és a hatóanyag-terméktípus kombináció jóváhagyásának menete

Az ECHA biocid termékekkel foglalkozó bizottsága (BPC) dolgozza ki a különféle „a biocid termékek forgalmazásáról és felhasználásáról” szóló EU rendelet (BPR) eljárásaival kapcsolatos szakmai véleményeit. Az e szakmai véleményekre támaszkodó, végleges döntéseket az Európai Bizottság hozza meg.

A BPC jelenlegi egyik elsődleges feladata a biocid termékekben felhasznált hatóanyagok jóváhagyásának, illetve azok megújításának előkészítése.

A feladathoz szorosan kapcsolódik a helyettesítendő hatóanyagok meghatározása, illetve az egyszerűsített engedélyezési eljárások során felhasználható hatóanyag szakmai vizsgálata.

Szintén a BPC feladatai közé tartozik az Uniós szintű termékengedélyek kérelmeihez tartozó PAR és SPC tervezetek megtárgyalása, valamint e dokumentumok figyelembevételével azon BPC vélemény kialakítása, amely alapján az Európai Bizottság Biocid Termékekkel Foglalkozó Állandó Bizottságának (SCBP) elfogadását követően végrehajtási rendelet formájában engedélyezésre kerül az adott biocid termék vagy termékcsalád.

Ezen felül a BPC a biocid termékek kölcsönös elismerésével kapcsolatban felmerülő tudományos vagy műszaki kérdésekben is állást foglal, illetve az Európai Bizottság vagy a tagállami illetékes hatóságok kérésére bármely emberi egészségre, állati egészségre, vagy a környezetre jelentett kockázattal, illetve technikai útmutatással kapcsolatban felmerült kérdésben véleményt formál a BPR vonatkozásában.

A 42. BPC ülésen tárgyalt napirendi pontok:

Hatóanyag-terméktípus kombinációk

Hatóanyag neve

CAS szám

Terméktípus

Vélemény

(13Z)-hexadec-13-én-11-in-1-il acetát

78617-58-0

 19

jóváhagyásra javasolt

metilén-ditiocianát (MBT)

6317-18-6

 12

jóváhagyás megtagadása javasolt

propikonazol

60207-90-1

  8

jóváhagyás megújításának megtagadása javasolt

A publikussá vált vélemények elérhetősége:

https://echa.europa.eu/regulations/biocidal-products-regulation/approval-of-active-substances/bpc-opinions-on-active-substance-approval

Uniós szintű termékengedélyezés:

Hét termékcsalád engedélyezési dokumentációjának véleményezése, illetve két termékcsalád engedélyezhetőségét érintő kérdés megvitatása.

A publikussá vált vélemények elérhetősége:

https://echa.europa.eu/opinions-on-union-authorisation/bpc

Kölcsönös elismeréssel kapcsolatos kérdések:

Két etil-butil-acetil-amino-propionát hatóanyagú rovarriasztó szer engedélyezhetőségét érintő kérdés megvitatása.

Egyéb kérdések:

A hexaflumuron nevű hatóanyag lehetséges alternatíváinak véleményezése.

 


Kapcsolat

Cím: 1097 Budapest, Albert Flórián út 2-6.
Telefon: 06-1-476-1195
E-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Honlap: https://www.nnk.gov.hu/index.php/kemiai-biztonsagi-es-kompetens-hatosagi-fo/kbkhf-kezdolapja