Könnyű kezelés

  • Nagyítás 100%
  • Betűméret 100%
  • Sorköz 100%
  • Szóköz 100%

A főosztály elsődleges tevékenysége a környezetben lévő radioaktív anyagok mennyiségének, hatásának nyomon követése. E területen szerteágazó feladatokat lát el: hatáskörébe tartozik az embereket érő ionizáló sugárzások vizsgálata, a radioaktív anyagok mennyiségének meghatározása a minket körülvevő környezeti elemekben és az élelmiszerekben. Emellett méréseken, illetve számításokon alapuló sugárvédelmi szakvéleményeket készít a nem-ionizáló sugárzásnak kitett dolgozók, illetve a lakosság környezeti és személyi expozíciójáról. Sugárvédelmi szempontból vizsgálja a nem-ionizáló sugárzást kibocsátó berendezéseket és a sugárzás elleni védőeszközöket.

Azok a személyek, akiket munkájuk során sugárterhelés érhet, hatósági személyi dózismérőt viselhetnek. Ezek kiértékelését és a kapcsolódó adminisztratív feladatokat az Országos Személyi Dozimetriai Szolgálat (OSzDSz) részleg végzi.

A főosztály munkatársai végzik az orvosi berendezések minőségellenőrző átvételi- és állapotvizsgálatát annak érdekében, hogy a pácienseken végzett, ionizáló sugárzással járó eljárások biztonságosak legyenek. Szintén fontos feladat a sugársérült vagy arra gyanús személyek biodozimetriai vizsgálatokkal történő beazonosítása és az azt követő egészségügyi ellátása, valamint a sugársérültek orvosi ellátására kijelölt egészségügyi intézmények szakmai felkészítésében való közreműködés.

A főosztály az ionizáló és a nem-ionizáló sugárzások területén akkreditált vizsgáló laboratóriumot működtet, sugárvédelmi tanfolyamokat szervez, valamint sugáregészségügyi készenléti ügyeleti szolgálatot működtet. A szolgálat a radioaktív anyaggal vagy ionizáló sugárzást kibocsátó berendezéssel kapcsolatban a rendkívüli esemény kezeléséhez szükséges sugáregészségügyi feladatok meghatározását és a végrehajtás szakmai irányítását végzi.

Mindezek mellett koordinálja az országos radon programot, melynek keretében felméri a hazai lakóépületek és munkahelyek beltéri radonkoncentrációját, és meghatározza a talajeredetű radon kockázati potenciálját. A lakosság számára a radonnal és a beltéri sugárzással kapcsolatos tájékoztató anyagokat készít.

A főosztály számos tudományos kutatásban vesz részt. Vizsgálja az ionizáló sugárzás biológiai és egészségügyi hatásait az ellenük való védekezés és a gyógykezelésükre alkalmas eljárások tudományos megalapozása céljából. Vizsgálja a nem-ionizáló sugárzás biológiai hatásait, valamint módszertani kutatásokat végez a lakossági expozíció meghatározásához. Elemzi a mesterséges eredetű nem-ionizáló sugárzások lakossági és munkahelyi expozíciójának az új technológiák okozta változásait. Közreműködik a sugárzás gyógykezelésre alkalmas orvostudományi, illetve közegészségügyi hasznosításának kutatásában.

Kapcsolatot tart és együttműködik a hazai és nemzetközi sugárvédelmi és sugárbiológiai szervezetekkel, nemzetközi, európai és hazai kutatási programokban és konzorciumokban vesz részt. Szerepet vállal a sugárbalesetek elhárításában résztvevő egészségügyi személyzet rendszeres képzésében, a sugárterápiás szakorvosjelöltek képzésében, valamint a graduális, posztgraduális és PhD-képzésekben a sugárbiológia és a sugárvédelem területén.

Minden jog fenntartva © 2024 Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Mentés
Sütik testreszabása
A többi weblaphoz hasonlóan mi is sütiket használunk a weblap teljesítményének fokozására, amennyiben ezeket visszautasítja az oldal működése bizonytalanná válhat!
Mindent elfogad
Mindent visszautasít
Analytics
Az adatok elemzésére használt eszközök egy webhely hatékonyságának mérésére és működésének megértésére.
Google Analytics
Elfogad
Visszautasít