Légúti kórokozók szennyvízalapú követése és előrejelzés (SARS-CoV-2, Influenza A)
SARS-CoV-2
A 22. naptári héten országos szinten a szennyvíz SARS-CoV-2 koncentrációja továbbra is alacsony mérési tartományban stagnál. A mintavételi helyek jelentős részében a koncentráció-értékek nem érik el a kimutatási határt. A vizsgált városok többségénél a tendencia stagnáló, emelkedés egyedül Miskolcon mérhető. Az előző hetekhez képest csökkenés tapasztalható Budapest mindhárom tisztító telepének (Észak-pesti, Dél-pesti és a Budapesti Központi Szennyvíztisztító Telep) ellátási területén, valamint Debrecenben és Zalaegerszegen.
A COVID-19 esetszámok emelkedése a közeljövőben nem várható.
SARS-CoV-2 variánsok
A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ hazánkban is kimutatta a SARS-CoV-2 koronavírus világszerte terjedőben lévő KP.2 vagy FLiRT variánsát. A variáns jelenléte a szennyvíz mintákban és a klinikai mintákban egyaránt azonosítható volt. A szennyvízben a koronavírus örökítőanyag koncentráció minden településen alacsony. A kimutatott örökítőanyag 12%-a volt KP.2, a domináns változat év eleje óta a JN.1 (Juno) variáns. Valamennyi jelenleg cirkuláló variáns az omikron alvariánsa.
A szennyvízvizsgálatok alapján egyelőre nem várható, hogy az új variáns miatt jelentősen emelkedne az esetszám. A KP.2 nem okoz a korábbi változatoknál súlyosabb tüneteket.
Influenza A
Az influenza A örökítőanyag koncentrációja a 22. héten országos átlagban alacsony szinten stagnál. A vizsgált területek többségénél – az előző hetekhez hasonlóan – kimutatási határ alatt maradt a szennyvízből detektálható mennyiség. Három városban − Pécsett, Szekszárdon és Zalaegerszegen − pozitív lett az eredmény, ezekben a városokban enyhe emelkedés tapasztalható.
Az influenza esetszámok emelkedése a közeljövőben nem várható.
Bővebb tájékoztatás itt elérhető.
Integrált felügyeleti rendszer további adatai
A modern népegészségügyi tevékenység során a megbetegedési tendenciák és ezek kapcsán történő beavatkozások alapját és eredményességét integrált surveillance (felügyeleti) rendszerek adják, ezért az NNGYK is felállította az integrált felügyeleti rendszerét a légúti megbetegedések követésére. Ennek keretében az Országos Mentőszolgálat támogatásával a sürgősségi ellátás adatait a szennyvíz alapú vizsgálatainkkal összevetve követjük az influenza és a COVID-19 esetében a vírusterhelést a szennyvízben és a sürgősségi ellátási igényt az Országos Mentőszolgálat oldaláról.
Elsődleges elemzéseink alapján megállapítható, hogy az influenza szennyvízben mért vírusterhelés emelkedését 2 héttel követi a sürgősségi ellátási igény növekedése, míg a koronavírus (SARS-CoV-2) örökítőanyag emelkedését 1 héttel követi a mentőszolgálat hívásszámának növekedése.