Légúti surveillance adatai
A figyelőszolgálatban résztvevő orvosok jelentései alapján végzett becslés szerint megállapítható, hogy 2024. január 8 – 14. között az országban 24 800 fő fordult orvoshoz influenzaszerű és 176 400 fő akut légúti fertőzés tüneteivel.
A második naptári héten összesen 221 betegtől érkezett légúti minta a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) Nemzeti Influenza Referencia Laboratóriumába. A sentinel orvosok által beküldött 185 minta közül tizenhárom betegnél az influenza A(H1pdm09), kilenc betegnél az influenza A(H3), öt betegnél az RSV, 24 betegnél a SARS-CoV-2 vírus kóroki szerepét igazolták. Az influenza pozitivitási arány 11,9%, a SARS-CoV-2 pozitivitási arány 13,0% volt. A sentinel kórházak által beküldött 15 minta közül két betegnél influenza A(H1pdm09), egy betegnél az influenza A(H3), négy betegnél RSV, két betegnél SARS-CoV-2 vírust azonosítottak. A hagyományos diagnosztikus célú vizsgálat keretében érkezett 21 légúti minta közül 3-3 influenza A(pdm09), illetve influenza A(H3), egy RSV és négy SARS-CoV-2 vírus pozitív volt.
A légúti figyelőszolgálat keretében kijelölt 24 kórház adatai alapján a második héten 166 főt vettek fel kórházba súlyos, akut légúti fertőzés (SARI) miatt, közülük 19 fő részesült intenzív/szubintenzív ellátásban.
A tájékoztató teljes szövege itt található.
Légúti kórokozók szennyvízalapú követése és előrejelzés (SARS-CoV-2, Influenza A)
SARS-CoV-2
2024. 2. hetében a szennyvíz SARS-CoV-2 örökítőanyag koncentrációja országos átlagban csökkenő tendenciát mutat. A mintavételi helyek többségénél csökkenés mérhető, stagnáló értékek Eger, Kecskemét, Pécs és Szekszárd esetében jelentkeztek. Emelkedés egyik vizsgált településen sem detektálható.
Influenza A
A 2. héten az Influenza A vírus örökítőanyagának koncentrációja országos átlagban csökkenő tendenciát mutat a szennyvizekben. A héten 3 mintában haladta meg a koncentráció a kimutatási határt.
Bővebb tájékoztatás itt elérhető.
Integrált felügyeleti rendszer további adatai
A modern népegészségügyi tevékenység során a megbetegedési tendenciák, és ezek kapcsán történő beavatkozások alapját és eredményességét integrált surveillance (felügyeleti) rendszerek adják, ezért az NNGYK is felállította az integrált felügyeleti rendszerét a légúti megbetegedések követésére. Ennek keretében az Országos Mentőszolgálat támogatásával a sürgősségi ellátás adatait a szennyvíz alapú vizsgálatainkkal összevetve követjük az influenza és a COVID-19 esetében a vírus terhelést a szennyvízben és a sürgősségi ellátási igényt az Országos Mentőszolgálat oldaláról.
Elsődleges elemzéseink alapján megállapítható, hogy az influenza szennyvízben mért vírusterhelés emelkedését 2 héttel követi a sürgősségi ellátási igény növekedése, míg a koronavírus (SARS-CoV-2) örökítőanyag emelkedését 1 héttel követi a mentőszolgálat hívásszámának növekedése.