Légúti surveillance adatai
A figyelőszolgálatban résztvevő orvosok jelentései alapján végzett becslés szerint megállapítható, hogy 2023. december 11 – 17. között az országban 40 200 fő fordult orvoshoz influenzaszerű és 295 600 fő akut légúti fertőzés tüneteivel.
Az 50. naptári héten összesen 327 betegtől érkezett légúti minta a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) Nemzeti Influenza Referencia Laboratóriumába. A sentinel orvosok által beküldött 273 minta közül négy betegnél az influenza A(H1pdm09), tíz betegnél az influenza A(H3), egy betegnél az influenza B, egy betegnél a human metapneumovírus, három betegnél az RSV, 117 betegnél a SARS-CoV-2 vírus kóroki szerepét igazolták. Az influenza pozitivitási arány 5,5%, a SARS-CoV-2 pozitivitási arány 42,9% volt. A sentinel kórházak által beküldött 20 minta közül egy betegnél az influenza A(H1pdm09), kilenc betegnél SARS-CoV-2 vírust azonosítottak. A hagyományos diagnosztikus célú vizsgálat keretében érkezett 34 légúti minta közül négy volt influenza A(H1pdm09), egy volt influenza A(H3), és nyolc volt SARS-CoV-2 vírus pozitív.
A légúti figyelőszolgálat keretében kijelölt 24 kórház adatai alapján az 50. héten 339 főt vettek fel kórházba súlyos, akut légúti fertőzés (SARI) miatt, közülük 46 fő részesült intenzív/szubintenzív ellátásban.
A tájékoztató teljes szövege itt található.
A következő heti tájékoztató kiadására 2024. január 4-én kerül sor.
Elérhető a Moderna (Spikevax XBB 1.5) vakcina a kórházi oltópontokon
Ettől a héttől kezdve a dominánsan cirkuláló omikron vírusvariáns elleni Moderna (Spikevax XBB 1.5) vakcina is elérhető a kórházi oltópontokon.
Időpontfoglalás az EESZT időpontfoglaló felületén lehetséges. Az időpontokról és helyszínekről ezen az oldalon, illetve az oltópontokat működtető kórházak weboldalán tájékozódhatnak.
A vakcina alapimmunizálásra és emlékeztető oltásként is alkalmazható. Az oltás beadásáról az oltóorvos dönt. A COVID-19, az influenzavírushoz hasonlóan egy szezonális légúti vírus, amely ellen továbbra is a védőoltás adja a leghatékonyabb védelmet. Hasonlóan az influenza elleni védőoltáshoz a COVID-19 elleni védőoltás is szezonálisan ajánlott, azaz egy szezonban egyetlen oltással biztosítható az egyéni védelem a súlyos, szövődményes megbetegedés megelőzésére. Ennek megfelelően a COVID-19 elleni védőoltás elsősorban azok számára ajánlott, akik a súlyos betegség szempontjából magas kockázatú csoportokba tartoznak, mint pl. a szív-, érrendszeri, krónikus tüdő-, máj- és vese-betegségben szenvedők, csökkent immunitással rendelkező személyek.
Légúti kórokozók szennyvízalapú követése és előrejelzés (SARS-CoV-2, Influenza A)
SARS-CoV-2
Az elmúlt hetekben tapasztalt emelkedés után országos átlagban stagnál a szennyvízben mért SARS-CoV-2 örökítőanyag koncentrációja. Tendenciát tekintve a helyszínek kétharmadát stagnálás jellemzi, emelkedő tendenciát egyedül Zalaegerszegen mértek, míg csökkenést a Budapesti Központi Szennyvíztisztító Telep ellátási területén, valamint Egerben, Miskolcon, Szekszárdon, Tatabányán és Veszprémben tapasztalni. A SARS-CoV-2 örökítőanyag koncentrációja 10 vizsgálati helyszínen a magas, míg 12 helyen az emelkedett kategóriába esik.
Influenza A
A szennyvíz minták vizsgálata alapján, az Influenza A vírus örökítőanyagának koncentrációja hosszabb idősort tekintve emelkedést mutat.
Bővebb tájékoztatás itt elérhető.
Integrált felügyeleti rendszer további adatai
A modern népegészségügyi tevékenység során a megbetegedési tendenciák, és ezek kapcsán történő beavatkozások alapját és eredményességét integrált surveillance (felügyeleti) rendszerek adják, ezért az NNGYK is felállította az integrált felügyeleti rendszerét a légúti megbetegedések követésére. Ennek keretében az Országos Mentőszolgálat támogatásával a sürgősségi ellátás adatait a szennyvíz alapú vizsgálatainkkal összevetve követjük az influenza és a COVID-19 esetében a vírus terhelést a szennyvízben és a sürgősségi ellátási igényt az Országos Mentőszolgálat oldaláról.
Elsődleges elemzéseink alapján megállapítható, hogy az influenza szennyvízben mért vírusterhelés emelkedését 2 héttel követi a sürgősségi ellátási igény növekedése, míg a koronavírus (SARS-CoV-2) örökítőanyag emelkedését 1 héttel követi a mentőszolgálat hívásszámának növekedése.