Légúti surveillance adatai
A figyelőszolgálatban résztvevő orvosok jelentései alapján végzett becslés szerint megállapítható, hogy 2023. november 13 - 19. között az országban 18 900 fő fordult orvoshoz influenzaszerű és 191 000 fő akut légúti fertőzés tüneteivel. A figyelőszolgálatban résztvevő orvosok jelentései alapján végzett becslés szerint megállapítható, hogy 2023. november 13 - 19. között az országban 18 900 fő fordult orvoshoz influenzaszerű és 191 000 fő akut légúti fertőzés tüneteivel.
A 46. naptári héten összesen 265 betegtől érkezett légúti minta a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ Nemzeti Influenza Referencia Laboratóriumába. A sentinel orvosok által beküldött 248 minta közül 56 betegnél a SARS-CoV-2 vírus kóroki szerepét igazolták. A SARS-CoV-2-pozitivitási arány 22,6% volt. A sentinel kórházak által beküldött 5 minta közül 3 betegnél SARS-CoV-2 vírust azonosítottak. A hagyományos diagnosztikus célú vizsgálat keretében érkezett 12 légúti mintából egy bizonyult SARS-CoV-2 vírus pozitívnak.
A légúti figyelőszolgálat keretében kijelölt 24 kórház adatai alapján a 46. héten 161 főt vettek fel kórházba súlyos, akut légúti fertőzés (SARI) miatt, közülük 15 fő részesült intenzív/szubintenzív ellátásban.
A tájékoztató teljes szövege itt található.
Légúti kórokozók szennyvízalapú követése és előrejelzés (SARS-CoV-2, Influenza A)
SARS-CoV-2A
A 46. héten országos átlag tekintetében továbbra is stagnálás figyelhető meg a szennyvízben mért SARS-CoV-2 örökítőanyag koncentrációjában. A vizsgált városok zömét stagnáló tendencia jellemzi, enyhe emelkedés Veszprémben mérhető, míg Győrben, Miskolcon és Nyíregyházán kismértékű csökkenés tapasztalható. A SARS-CoV-2 örökítőanyag koncentrációja 18 helyszínen az emelkedett, 3 településen – Békéscsaba, Pécs, Veszprém – a magas, míg 1 városban – Győr – a mérsékelt kategóriába esik.
Influenza A
A 46. heti szennyvíz minták Influenza A vírus örökítőanyag vizsgálata alapján, országos átlagot tekintve rövid időtávon enyhe emelkedés, míg több hetet együtt tekintve stagnálás tapasztalható.
Bővebb tájékoztatás itt elérhető.
Integrált felügyeleti rendszer további adatai
A modern népegészségügyi tevékenység során a megbetegedési tendenciák, és ezek kapcsán történő beavatkozások alapját és eredményességét integrált surveillance (felügyeleti) rendszerek adják, ezért az NNGYK is felállította az integrált felügyeleti rendszerét a légúti megbetegedések követésére. Ennek keretében az Országos Mentőszolgálat támogatásával a sürgősségi ellátás adatait a szennyvíz alapú vizsgálatainkkal összevetve követjük az influenza és a COVID-19 esetében a vírus terhelést a szennyvízben és a sürgősségi ellátási igényt az Országos Mentőszolgálat oldaláról.A modern népegészségügyi tevékenység során a megbetegedési tendenciák, és ezek kapcsán történő beavatkozások alapját és eredményességét integrált surveillance (felügyeleti) rendszerek adják, ezért az NNGYK is felállította az integrált felügyeleti rendszerét a légúti megbetegedések követésére. Ennek keretében az Országos Mentőszolgálat támogatásával a sürgősségi ellátás adatait a szennyvíz alapú vizsgálatainkkal összevetve követjük az influenza és a COVID-19 esetében a vírus terhelést a szennyvízben és a sürgősségi ellátási igényt az Országos Mentőszolgálat oldaláról.Elsődleges elemzéseink alapján megállapítható, hogy az influenza szennyvízben mért vírusterhelés emelkedését 2 héttel követi a sürgősségi ellátási igény növekedése, míg a koronavírus (SARS-CoV-2) örökítőanyag emelkedését 1 héttel követi a mentőszolgálat hívásszámának növekedése.