Könnyű kezelés

  • Nagyítás 100%
  • Betűméret 100%
  • Sorköz 100%
  • Szóköz 100%

nnk emblema logo

nnk cim telefon

A társasházakról szóló 2003. évi CXXXIII. törvény értelmében a társasházak kezelése és az ezzel járó kötelezettségek ellátása a közös képviselő feladat- és hatáskörébe tartoznak azonban mindannyian tehetünk saját-, és lakótársunk egészségének megőrzése érdekében.

Mindenekelőtt arra kérjük Önöket, hogy a társasházakban is lehetőség szerint tartassák be a humán járványvédelmi előírásokat!

Ennek alapján minden felelősen gondolkodó embertől elvárható, hogy ha felmerül a fertőzöttség gyanúja, ne menjen közösségbe, ne használja a társasház közösségi tereit, eszközeit, helyiségeit!

A továbbiakban összegyűjtöttük azokat a jó tanácsokat, amelyek hozzájárulhatnak egészségünk megóvásához

Gyakori és alapos takarítás, fertőtlenítés:

Jelen helyzetben a rendszeres fertőtlenítőszeres takarítással nagyon sokat tehetünk a vírus terjedésének megelőzése, illetve lassítása, ezáltal lakóközösség tagjainak egészségmegóvása érdekében.

A jelenlegi koronavírus járvány cseppfertőzéssel terjed, azaz a vírus terjedése szempontjából a legnagyobb veszélyt a megbetegedett köhögő, tüsszögő ember jelenti. A köhögéssel, tüsszentéssel a különböző felületekre került vírus még életképes maradhat, ezért javasolt a társasházakban és lépcsőházakban a már eddig alkalmazott felülettisztítási eljárások alkalmazása során virucid hatású fertőtlenítőszereket használni.

A fertőtlenítőszereket minden esetben a gyártó által magyar nyelven feltüntetett használati utasítás szerint, megfelelő koncentrációban és megfelelő behatási idővel kell felhasználni, megfelelő szellőztetés és a címkén feltüntetett óvintézkedések mellett.

Az emberi egészség és a környezet védelmének és az esetleges fertőtlenítőszer-rezisztencia megelőzésének érdekében a fertőtlenítőszerek túlzott vagy felesleges használatától tartózkodni kell.

Fertőtlenítőszert kizárólag az eredeti csomagolásában szabad tárolni, a címke elfedése, eltávolítása, esetlegesen a termék áttöltése balesetveszélyes és szigorúan tilos.

Az új koronavírus egy burokkal rendelkező vírus. Amennyiben sérül ez a burok, akkor a vírus elveszíti fertőzőképességét. A koronavírusok a vizsgálatok szerint 0,2-0,5 mg/l szabad klór jelenlétében szinte pillanatszerűen inaktiválódnak, így javasolt a felületek, járólapok tisztítása során nátrium-hipoklorit (hypo) oldatot használni. Attól függően, hogy melyik típusú és melyik márkanévvel ellátott hypo kerül használatra, az adagolási arányok, behatási idők különbözőek lehetnek, ezért mindenképp be kell tartani a felhasználási útmutatóban foglaltakat.

Felülettisztítás során, klórálló, mosható felületek esetében javasolható például a „Na-hipoklorit oldat 90 g/l” fertőtlenítőszer 2%-os oldata, mely 20 perc alatt, míg az 1%-os oldata 30 perc alatt rendelkezik vírusinaktiváló hatással.

A klórérzékeny felületek fertőtlenítésére peroxovegyületek, mint biocid hatóanyagot tartalmazó felületfertőtlenítő szerek alkalmazása javasolt.

Kiemelt figyelmet kell fordítani azon felület fertőtlenítőszeres tisztására, melyet általában kézzel érintenek, így például a kilincsek, a kapucsengő, a villanykapcsoló, a liftek hívógombjai, a korlátok, stb.

A liftek takarítása során a padozaton kívül a mosható, tisztántartható, fertőtleníthető falakat is javasolt lefertőtleníteni.

A társasházak vizes blokkjaiban a klórálló padló és falburkolatok fertőtlenítésére a klórtartalmú készítmények is alkalmazhatók abban az esetben, ha a készítmény címkéjén a virucid hatás, illetve a virucid hatás létrejöttéhez az alkalmazási paraméterek a használati utasításban fel vannak tüntetve.

A lépcsőházat és a lift padlózatát javasolt minden nap, de legalább minden másnap virucid hatású fertőtlenítőszerrel felmosni. A kapucsengőket, liftek nyomógombjait és a kilincseket lehetőség szerint naponta többször is ajánlott fertőtleníteni.

A kórokozók számának csökkentése érdekében a beltéri helységekben naponta több alkalommal szükséges szellőztetni.

Figyelembe véve a koronavírus cseppfertőzéssel légutakon és nyálkahártyán keresztül történő terjedési módját, a közutak és közterületek fertőtlenítése, azok „funkcióját is figyelembe véve”, járványügyi szempontból nem indokolt.

Amennyiben bármilyen indokból szükségessé válik a közutak és közterületek fertőtlenítéssel egybekötött tisztítása, akkor azt szintén virucid hatású fertőtlenítőszerek használatával indokolt elvégezni.

Amennyiben a házirendben szabályozottak szerint a takarítást a lakók végzik, úgy a takarításhoz, fertőtlenítéshez szükséges eszközöket, szereket a közös képviselőnek, szükséges biztosítania. A takarításhoz, fertőtlenítéshez minden esetben javasolt az egyszerhasználatos, vegyszerálló gumikesztyű használata.

A koronavírus terjedésének megakadályozására jó gyakorlat lehet, a társasházak bejáratánál a kézzel érintést nem igénylő alkoholos kézfertőtlenítőszer adagoló, ennek hiányában pumpás alkoholos kézfertőtlenítőszer adagoló kihelyezése. Fontos gondoskodni az adagolók folyamatos utántöltéséről. A kézfertőtlenítőszer kihelyezése kizárólag saját, magyar nyelvű címkével ellátott csomagolásában történhet, a használatára vonatkozó utasítások (pl.: behatási idő) kifüggesztése a használat helyén ajánlatos.

Teendők házi karantén esetén:

Azon személyek, akik külföldről érkeznek haza, vagy igazolt fertőzött személlyel kerültek szoros kontaktusba, a területileg illetékes népegészségügyi hatóság határozata alapján házi karanténba kerülnek, melynek időtartama 7 nap, kivéve nevelési-oktatási intézményben tanuló esetükben, 5 nap.

A házi karanténra vonatkozó előírások betartását a rendőrség munkatársai naponta akár többször is ellenőrizhetik. A karantént megszegők szabálysértést követnek el.

A házi karanténban lévő személy légúti tünetek (pl. láz, köhögés, nehézlégzés, hirtelen kezdetű szaglásvesztés, íz érzés hiánya vagy zavara) megjelenése esetén köteles azonnal a háziorvost vagy ügyeletes orvost telefonon értesíteni és a tőle kapott utasításoknak megfelelően eljárni.

A házi karanténra kötelezett személlyel történő kapcsolattartás személyesen nem lehetséges. Élelmiszert, illetve egyéb tárgyakat csomagolva a kilincsre akasztott, egyszerhasználatos (pl.: nylon) zacskóban lehet a lakásba juttatni, míg onnan kizárólag a háztartási hulladék kerülhet ki dupla szemeteszsákban.  

Az élelmiszer és ételkiszállítás szabályaira vonatkozó tájékoztatók és útmutatók a https://portal.nebih.gov.hu/, valamint a www.nnk.gov.hu internetes honlapokon találhatók meg.

Beteg előfordulása a társasházban:

Azon, laboratóriumi vizsgálattal igazolt koronavírus fertőzött személy, akinek tünetei enyhék, gyógyulásig otthonában tartózkodhat, amennyiben elkülöníthető az ingatlanban élő más személyektől. A beteg személlyel kapcsolatos teendők megegyeznek a házi karanténban élők esetén leírtakkal. A COVID-19 fertőzött a karantén helyszínéül kijelölt ingatlant nem hagyhatja el, kizárólag, ha egészségügyi ellátásra szorul és kórházba szállítják.

Amennyiben a társasház valamelyik lakója esetében előfordulna, hogy a lakásban tartott háziállat a gazdája kórházba kerülése miatt egyedül maradna, és nem tudják megoldani az állat etetését, gondozását, úgy javasoljuk további tájékozódás érdekében az alábbi weblap felkeresését:

https://evar.hu/

Ha a társasház lakója COVID-19 megbetegedés esetén otthonában gyógyul, mert az állapota ezt lehetővé teszi, akkor nyújtsanak segítséget a háziállat sétáltatásában.

További javaslatok a társasházi élet során:

A társasházak udvarai továbbra is használhatóak, azonban itt is kerüljük a szoros kontaktus (1,5 méter közelség) kialakulását. Adjunk lehetőséget minden lakótársnak az udvar használatára.

Ügyeljünk környezetünk tisztán tartására, a rendszeres szellőztetésre. A hulladékot zsákba gyűjtsük és azokat rendszeresen dobjuk ki.

Az otthoni ételkészítés során tartsuk be a https://portal.nebih.gov.hu/, valamint a www.nnk.gov.hu internetes honlapokon megtalálható útmutatót.

A megfelelő óvintézkedések betartásával segítsük az idős lakókat, és senkit ne hagyjunk magára.

SSL ClassC

bm

Minden jog fenntartva © 2024, Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ

Adatkezelési tájékoztató

Akadálymentességi nyilatkozat

Mentés
Sütik testreszabása
A többi weblaphoz hasonlóan mi is sütiket használunk a weblap teljesítményének fokozására, amennyiben ezeket visszautasítja az oldal működése bizonytalanná válhat!
Mindent elfogad
Mindent visszautasít
Analytics
Az adatok elemzésére használt eszközök egy webhely hatékonyságának mérésére és működésének megértésére.
Google Analytics
Elfogad
Visszautasít