Közeledik a diizocianátok önmagukban, más anyagok összetevőjeként, illetve keverékek összetevőjeként történő további felhasználásához szükséges képzési kötelezettség teljesítésének 2023. augusztus 24-ei határideje.
A diizocianátok 1. kategóriába tartozó légzőszervi szenzibilizáló és 1. kategóriába tartozó bőrszenzibilizáló hatása miatt az Európai Bizottság (EU) 2020/1149 rendeletével korlátozást vezetett be, a REACH rendelet XVII. mellékletének 74. pontjaként, a diizocianátokkal összefüggő foglalkozási asztma, illetve a foglalkozási légzőszervi és bőrgyógyászati megbetegedések megelőzése érdekében. A REACH rendelet szerinti korlátozás a munkavállalók munkahelyi biztonságának és egészségének védelmére vonatkozó egyéb uniós és hazai jogszabályok sérelme nélkül alkalmazandó.
A korlátozás alapján 2022. február 24-t követően ipari vagy foglalkozásszerű felhasználásra forgalomba hozott, legalább 0,1 tömegszázalék diizocianátot tartalmazó anyagok és keverékek (termék) csomagolásán a szállítónak fel kell tüntetnie a „2023. augusztus 24. után az ipari vagy foglalkozásszerű felhasználás megkezdése előtt megfelelő képzés szükséges” szöveget. A szállítónak emellett gondoskodnia kell arról is, hogy a termék átvevője megkapja a diizocianátok biztonságos használatára vonatkozó képzés követelményével kapcsolatos információkat.
A korlátozás értelmében továbbá a munkáltatóknak vagy az önfoglalkoztatóknak legkésőbb 2023. augusztus 24-ig biztosítaniuk kell, hogy az ipari vagy foglalkozásszerű felhasználók az érintett termék használatát megelőzően sikeresen elvégezzék a diizocianátok biztonságos használatára vonatkozó képzést, melynek sikeres elvégzését dokumentálni kell.
A szállítónak kell gondoskodnia arról, hogy az átvevő részére a képzési anyagok és képzések azon tagállam hivatalos nyelvén legyenek biztosítva, amelybe az érintett anyagot vagy keveréket szállítják. Az egyes meghatározott felhasználásokhoz kapcsolódó képzési szintek (általános, középszintű, haladó) kötelező tartalmi elemeit a korlátozás 4. és 5. pontja tartalmazza. A szállító saját maga is gondoskodhat a képzési anyagok átadásáról, illetve harmadik felet is megbízhat ezen anyagok átadására. A jogszabály nem határozza meg továbbá, hogy ezen anyagokat, illetve magát a képzést a szállítónak ingyenesen kellene biztosítania, ezért a szállító ellentételezést kérhet ezekért a szolgáltatásokért. A képzésnek ugyanakkor figyelembe kell vennie a szállított termékek sajátosságait, és ezen belül az összetételüket, csomagolásukat és kialakításukat.
A korlátozás értelmében a képzést minden esetben megfelelő szakképzettséggel rendelkező, a munkahelyi biztonsággal és egészségvédelemmel foglalkozó szakértőnek kell tartania, mely rendelkezés összhangban van a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény követelményeivel.
A magyar REACH kompetens hatóság álláspontja alapján az Európai Izocianát és Poliol Gyártók Szövetsége (ISOPA) által összeállított, a vonatkozó termék szempontjából releváns képzési dokumentáció alkalmazása is elfogadható.
A korlátozás feltételeinek történő megfelelést a fővárosi és vármegyei kormányhivatalok járási (fővárosi kerületi) hivatalainak népegészségügyi osztályai ellenőrzik – adott esetben – a munkavédelmi hatósággal történő együttműködés keretében.
A korlátozással kapcsolatban további útmutatás érhető el angol nyelven az Európai Vegyianyag-ügynökség weboldalának Kérdések és válaszok aloldalán (https://echa.europa.eu/hu/support/qas; (ID 1908, 1916-19)).