A vonatkozó jogszabályok értelmében minden állattartó köteles a jó gazda gondosságával eljárni, az állat fajának, fajtájának és élettani szükségleteinek megfelelő életfeltételekről gondoskodni, azok kialakítása során tekintettel lenni korára, nemére és élettani állapotára. Mindez természetesen a hobbi-, a kis- és nagylétszámú állattartókra egyaránt vonatkozik.
A jó gazda gondossága mindazon állattartói magatartásokat foglalja magában, melyek egy állat jólétéhez nélkülözhetetlenek. Különösen ezen fogalomkörbe tartozik a megfelelő elhelyezés, ellátás, táplálás, valamint a mozgás lehetőségének biztosítása.
Normál körülmények között:
- Az állattartónak gondoskodnia kell az állat igényeinek megfelelő, rendszeres, de legalább napi egyszeri ellenőrzéséről.
- Az állatot fiziológiai szükségleteinek megfelelő időközönként meg kell etetni és itatni, a tejelő állatokat meg kell fejni.
- Az állattartás helyén folyamatosan gondoskodni kell arról, hogy a világítás, a hőmérséklet, a relatív páratartalom, a levegő portartalma és egyéb környezeti paraméterek értékei az állatra ne legyenek káros hatással, és megfeleljenek az állat élettani és viselkedésbeli szükségleteinek.
- Mesterséges szellőztetésű istállókban kiemelt figyelemmel kell gondoskodni a folyamatos felügyeletről és a rendszeres ellenőrzésről.
A koronavírus járvány okozta rendkívüli helyzetben:
A most kialakult – a mindennapi életvitelt jelentősen megváltoztató – koronavírus járványhelyzetben a haszonállat tartó gazdaságok vezetőinek lehetőség szerint előre fel kell készülniük a kivételes helyzetekre is, annak érdekében, hogy a telepen tartott gazdasági haszonállatok ellátása folyamatosan biztosított legyen.
- A telepen az általános járványvédelmi előírások betartása mellett, a koronavírus járvány megelőzése érdekében is, fokozott figyelmet kell fordítani a higiéniai szabályok szigorú betartására, folyamatosan követni és alkalmazni kell a humán járványvédelmi intézkedéseket.
- A munkát végzők számára lehetőség szerint érintést nem igénylő kézfertőtlenítőszer adagolót helyezzünk ki a szociális blokkokban.
- Hívjuk fel a munkavállalók figyelmét arra, hogy amennyiben betegek, vagy a velük egy háztartásban élő megbetegedett, maradjanak otthon és értesítsék telefonon a háziorvosukat és a foglalkozásegészségügyi ellátást végző orvost is.
- Át kell gondolni azt, hogy a telep dolgozóinak megbetegedése és munkájuk kiesése esetén ki tud bekapcsolódni az állatok átmeneti ellátásába. Az állatok gondozásával és felügyeletével akár ideiglenesen is megbízott személyt el kell látni a szükséges útmutatással az állatok ellátására vonatkozóan.
- Lehetőség szerint érdemes nagyobb mennyiségű takarmányt és alomanyagot beszerezni a tartalékképzés biztosítása érdekében.
Forrás: Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal